Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
13. júna 2023, 18:25
Čas čítania 0:59

V meste pod Tatrami spozorovali medvedicu s mladými. Táto lokalita môže byť pre ľudí nebezpečná, varuje samospráva

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Nejde o prvé upozornenie na výskyt medveďa, ktoré v Tatrách zaznamenali.

V blízkosti mesta Svit pod Tatrami v posledných dňoch spozorovali medvedicu s mláďatami. Upozorňuje na to samospráva na webovej stránke a vyzýva obyvateľov i návštevníkov na zvýšenie opatrnosti pri turistike, cyklistike a prechádzkach v lesných porastoch v okolí Baby. Ide o lokalitu nad mostíkmi smerom na juh.

„Zároveň vyzývame aj psičkárov, aby zvýšili opatrnosť a nepúšťali svojich miláčikov na voľný výbeh v spomínanej oblasti,“ dodáva mesto. Výskyt medvedice s mláďatami okamžite nahlásila mestská polícia Štátnej ochrane prírody SR – Zásahovému tímu pre medveďa hnedého s pôsobnosťou vo Svite.

30. mája 2023, 18:00 Čas čítania 1:42 MAPA: Na týchto miestach Slovenska zaútočil medveď na človeka za posledný polrok. Dávaj pozor na aktuálnu ruju, varujú experti MAPA: Na týchto miestach Slovenska zaútočil medveď na človeka za posledný polrok. Dávaj pozor na aktuálnu ruju, varujú experti

Pod Tatrami pritom nejde o prvé upozornenie. Na zvýšený výskyt šelmy upozorňujú aj v okolí neďalekej obce Spišské Bystré. Problémy s medveďmi zaznamenávajú tento rok najmä v Prievidzskom okrese. Nebezpečného medveďa, ktorý sa túlal v okolí mesta, museli usmrtiť.

Zásahový tím vyzýva na zvýšenú opatrnosť

ŠOP v tejto súvislosti vyzýva na ostražitosť, a to predovšetkým ráno, večer a v noci v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov potravy. Všímať si treba stopy, trus i znaky kŕmenia. „Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže zvukový prejav, na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu. Riziko stretnutia s medveďom je menšie, keď sa pohybujeme v skupine po vyznačených chodníkoch a počas denného svetla,“ upozorňujú ochranári.

Pri nečakanom strete s medveďom sa odporúča zväčšiť od neho vzdialenosť, k šelme sa nikdy nepribližovať, ani v prípade, že sa zdá pokojná, a vyhnúť sa pohľadu priamo do očí. Za najlepší spôsob, ako odohnať útočiaceho alebo hrozivo sa správajúceho medveďa, sa považuje paprikový sprej na medvede.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia