Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Adam Novosad
3. júla 2023 o 14:50
Čas čítania 0:54

Ak sa v Tatrách okúpeš v plesách, naparia ti pokutu až 300 €. Strážcovia prírody varujú, že turisti vo veľkom porušujú pravidlá

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

V národných parkoch turisti húfne porušujú pravidlá najmä počas letných mesiacov.

Správa Tatranského národného parku (TANAP) uložila od začiatku roka do konca júna 13 pokút vo výške od desať do 160 eur pre jednotlivcov a skupiny. Najčastejšie sú pokutovaní za nedodržiavanie predpisov v národnej prírodnej rezervácii Studené doliny, Mengusovská dolina či na Kriváni.

TANAP ani Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v tomto roku neevidujú porušenie zákazu kúpania sa v plesách, potokoch a vo vodopádoch.


Tatranskí ochranári rozdali podľa Ferenčáka pokuty za vstup do národného parku počas sezónnej uzávery, za voľne pusteného psa, skialpinizmus mimo vyhradených miest v národnom parku, kempovanie, pohyb mimo turistických značených chodníkov a nelegálny vjazd vozidla a poškodenie rampy.

Turisti ignorujú platné pravidlá

„Štátna ochrana prírody v posledných rokoch eviduje negatívny jav nárastu porušovania platných pravidiel, ktoré prichádzajú spolu s prázdninovým obdobím počas letnej turistickej sezóny,“ poznamenal hovorca.

Pripomína, že kúpanie v tatranských plesách, potokoch a vo vodopádoch je zakázané. Predstavujú citlivé ekosystémy a tvoria domov pre mnohé živočíchy, ktoré by mohli zaniknúť ľudským zásahom.


Za priestupky na úseku ochrany prírody a krajiny je možné ukladať a vyberať pokuty v blokovom konaní do výšky 300 eur. Blokovú pokutu môžu podľa Ferenčáka uložiť na mieste aj členovia Stráže prírody.


„Ak sa zistí porušenie zákona v uplynulom čase, podnet je postúpený na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, ktorá je orgánom štátneho dozoru,“ priblížil hovorca. Doplnil, že po prešetrení prípadu môže inšpekcia uložiť pokutu do výšky 3 319 eur.

Veľké Hincovo pleso.
Veľké Hincovo pleso. Zdroj: Unsplash/Piotr Guzik
Domov
Zdieľať
Diskusia