Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
12. júla 2023, 18:22
Čas čítania 1:16

Medvede sa vracajú na miesta, kde už vyčíňali. Ich výskyt zaznamenali opätovne aj na cintoríne

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Zásahový tím na mestskom cintoríne v Ružomberku nedávno odychtil a usmrtil dvoch medveďov. Problémy však neprestali.

Opätovné návštevy medveďov hnedých hlásia z ružomberskej mestskej časti Biely Potok. Ďalšie jedince spozorovali aj v blízkosti ružomberského mestského cintorína, informoval hovorca primátora Ružomberka Vladimír Miškovčík. Zásahový tím už informovali. Situáciu monitoruje a podniká opatrenia. Obyvateľov radnica upozornila, aby zvýšili opatrnosť a správali sa zodpovedne.


„Napriek tomu, že v minulom období sa zásahovému tímu podarilo na mestskom cintoríne v Ružomberku odchytiť a usmrtiť dvoch synantropných medveďov, problémy s ich návštevami v blízkosti ľudských obydlí úplne nevymizli,“ uviedol Miškovčík.


Doplnil, že stále platia preventívne opatrenia, ktoré prijalo mesto na zvýšenie bezpečnosti obyvateľov. Mestský cintorín je od 19.00 h do 8.00 h uzatvorený. „V lokalitách, kde vyčíňajú medvede, je posilnená činnosť hliadok mestskej polície,“ ubezpečil hovorca.

Medvede lákajú sviečky s obsahom živočíšneho tuku

Medvede lákajú na hroby sviece, ktoré majú podľa rozboru v sebe prímesi hovädzieho a bravčového loja. Radnica preto žiada návštevníkov cintorína, aby ich do odvolania nepoužívali.


Radnica v spolupráci so zásahovým tímom a s mestskými lesmi pracuje na umiestnení elektrického ohradníka na cintorín. „V tieto dni odstraňujú technické služby náletové a iné dreviny v časti, kde nainštalujú viac ako 200-metrový plot,“ dodal hovorca s tým, že mesto opätovne žiada štát o zvýšenú aktivitu pri riešení akútnych problémov s medveďom v Ružomberku.


Výskyt medveďa spozorovali aj v Zázrivej v časti Malá Petrová. Z informácií, ktoré obec zverejnila na svojom webe, vyplýva, že zviera sa už niekoľko dní v podvečerných hodinách pohybuje v blízkosti domov. „Vyzývame verejnosť, aby bola počas pohybu v prírode obozretná a do prírody chodila v skupinkách,“ uviedla samospráva.


Minister životného prostredia Milan Chrenko v stredu po rokovaní vlády informoval o tom, že envirorezort posilňuje spoluprácu so Štátnou ochranou prírody (ŠOP) SR, samosprávami, s mestskou a obecnou políciou, a to v súvislosti s výskytmi medveďa. Podľa jeho slov sa snažia nadviazať užšiu spoluprácu aj s poľnohospodármi a poľovníckymi združeniami v dotknutých regiónoch. Chrenko tvrdí, že kontrolujú legálne aj nelegálne vnadiská pre zver, sústredia sa tiež na nelegálne skládky.

cintorín, Martin, medveď
Zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová
Domov
Zdieľať
Diskusia