Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Tímea Krauszová
16. júla 2023 o 9:47
Čas čítania 0:51

ZOZNAM: Slováci odpracujú viac, ako je európsky priemer. V týchto krajinách EÚ sa robí menej ako 35 hodín týždenne

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Priemerný pracovný týždeň na Slovensku je dlhší než v mnohých iných krajinách.

Európske krajiny sa výrazne líšia v dĺžke priemerného pracovného týždňa. Podľa údajov nového Eurostatu to ovplyvňuje napríklad štvordňový pracovný týždeň, ktorý niektoré krajiny zaviedli, ale aj počet brigádnikov či ľudí na čiastočný úväzok, informuje Euronews. Ľudia vo veku 20 až 64 rokov v priemere odpracujú v Únii 36,2 hodiny týždenne – o 24 minút menej než v roku 2019, teda pred pandémiou. Na výsledky skúmania európskeho štatistického úradu upozornil Startitup.

Medzi najdlhším a najkratším pracovným týždňom je rozdiel takmer celý pracovný deň

V roku 2022 si to najviac odmakali ľudia v Grécku a Rumunsku, kde pracovali 39,7 hodiny. Naopak, najmenej pracovných hodín za týždeň si zapísali ľudia v Holandsku, bolo to 32,4 hodiny. Tieto čísla zahŕňajú ľudí zamestnaných na plné aj čiastočné úväzky.

Všeobecne platí, že najdlhšie ľudia pracujú v balkánskych krajinách. Aj pri rozdelení na úväzky sa krajiny medzi sebou líšia: najdlhší plný úväzok má viac ako 43 hodín a najkratší necelých 38. Slovensko je kdesi uprostred, podľa štatistiky náš plný týždeň trvá 38,4 hodiny a polovičné úväzky sú v priemere 20,6 hodiny.

Anketa:
Koľko hodín za týždeň odpracuješ?
Do 20.
20 až 40.
Viac ako 40.
Do 20.
6 %
14 Hlasov
20 až 40.
43 %
103 Hlasov
Viac ako 40.
51 %
124 Hlasov

Pozri si nižšie, ako v porovnaní s ostatnými krajinami skončilo Slovensko pri priemernej dĺžke pracovného týždňa. V tabuľke nájdeš aj krajiny, z ktorých sú posledné dáta staršie, z roku 2020 alebo 2019. Označili sme ich hviezdičkou za rok 2020 a dvoma za rok 2019.

Domov
Zdieľať
Diskusia