Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
16. augusta 2023, 11:50
Čas čítania 0:58

Finančná správa vyzbierala milión od jednej skupiny daňovníkov. Dávaj si pozor, aby si nabudúce nebol medzi nimi

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Preventívne kontroly finančnej správy vedú k správnemu vypĺňaniu daňových priznaní a k dodatočným zdrojom do štátneho rozpočtu.

Počet prípadov daňových subjektov, ktoré si nesprávne uplatnili zníženú sadzbu dane z príjmov právnických osôb (DPPO) vo výške 15 %, klesol po preventívnych kontrolách o polovicu. Finančná správa (FS) týmto krokom dodatočne získala do štátneho rozpočtu 1,1 milióna eur. Informovala o tom v stredu hovorkyňa FS Martina Rybanská.


FS preverovala použitie zníženej sadzby dane vo výške 15 % z príjmov právnických osôb a uplatňovanie daňovej straty z predchádzajúcich zdaňovacích období za zdaňovacie obdobie 2021. S cieľom pomôcť daňovníkom vyhnúť sa chybám uskutočnila FS preverovanie ešte pred podávaním daňových priznaní za rok 2022.


„Celkovo identifikovala 288 prípadov porušení s dodatočne priznanou daňou v sume 1,1 milióna eur. Zároveň sa ukazuje, že preventívne kontroly majú pre štát význam. Vedú najmä k správnemu vypĺňaniu daňových priznaní, ale aj k dodatočným zdrojom do štátneho rozpočtu,“ doplnila Rybanská.


V porovnaní s preverovaním rovnakých pochybení za predchádzajúce zdaňovacie obdobie došlo k poklesu identifikovaných prípadov s porušením o 50 %. Prejavilo sa to aj v poklese dodatočne dorubenej dane o 1,3 milióna eur. 

Dane aplikovali aj neoprávnene

Kontrolóri identifikovali v prípade zníženej daňovej sadzby DPPO 169 daňovníkov, ktorí neoprávnene aplikovali v daňovom priznaní 15 % zníženú sadzbu. Celková dodatočná daň pri aplikovaní správnej sadzby predstavovala 357 000 eur. V porovnaní s predchádzajúcim zdaňovacím obdobím sa znížil počet daňovníkov s nesprávnou sadzbou o 56 %.


„V prípade nesprávne uplatnenej daňovej straty bolo identifikovaných 119 daňovníkov s celkovým objemom dodatočne priznanej dane 782 000 eur. Oproti predchádzajúcemu zdaňovaciemu obdobiu to znamená pokles o 39 % daňovníkov,“ uzavrela Rybanská.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Domov
Zdieľať
Diskusia