Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
18. augusta 2023, 12:18
Čas čítania 1:13

Populárna bratislavská fontána Družba nie je určená na kúpanie, upozorňujú odborníci

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Vstup je na vlastné riziko.

Kúpanie alebo osviežovanie sa vodou z fontány Družba na Námestí slobody v Bratislave je na vlastné riziko a zodpovednosť, uviedli z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave s tým, že nespĺňa základné hygienické požiadavky na umelé kúpaliská.

Magistrát hlavného mesta tvrdí, že po rekonštrukcii ide o kontaktnú fontánu, do ktorej je možné vstúpiť, ovlažiť a schladiť sa počas horúcich dní, nie kúpať sa. „Obnovená fontána bola skolaudovaná iba na dekoračno-vizuálne účely,“ uviedla hovorkyňa RÚVZ Katarína Nosálová.

Fontány podľa jej slov slúžia ako okrasný prvok, na osvieženie vzduchu, spríjemnenie prostredia či oddychu v dotknutom území. „Nie sú určené na kúpanie sa obyvateľstva,“ ozrejmila. Fontány, ako podotkla, nepodliehajú štátnemu zdravotnému dozoru a voda v nich nie je preverovaná laboratórnymi analýzami úradu.

Družba
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Môžeš sa schladiť, ale nemal by si sa kúpať

Mesto Bratislava pre TASR skonštatovalo, že od začiatku komunikovalo, že do fontány Družba, ktorá sa v uplynulých týždňoch stala vyhľadávanou atrakciou, možno vstúpiť, ovlažiť a schladiť sa, nie kúpať sa. „O prevádzkových pravidlách informuje aj prevádzkový poriadok, ktorý je tam umiestnený,“ doplnil hovorca mesta Peter Bubla.

12. apríla 2024, 14:00 Čas čítania 1:20 REDROOM LABEL spustil prvé techno turné na Slovensku a v Česku. Nadupaný RAVE očakávaj v týchto mestách REDROOM LABEL spustil prvé techno turné na Slovensku a v Česku. Nadupaný RAVE očakávaj v týchto mestách

V ňom samospráva uvádza, že do fontány je možné vstupovať na vlastnú zodpovednosť a prevádzkovateľ nezodpovedá za prípadný vznik úrazu. „Voda je zdravotne nezávadná, no nie je pitná,“ stojí v poriadku. Zároveň je zakázané do fontány hádzať akékoľvek predmety a vstupovať do nej so psami a s inými zvieratami.

Primátor mesta Bratislava Matúš Vallo v júni na sociálnej sieti fontánu označil za „detské vodné ihrisko“. Povedal, že vstup je tam povolený a deti sa tam môžu hrať.

„Odborná pracovníčka tunajšieho úradu vykonala dňa 9. augusta kontrolu v rámci štátneho zdravotného dozoru, pri ktorej bolo zistené, že fontána Družba a jej okolie nie sú žiadnym spôsobom označené ako detské vodné ihrisko,“ podotkla Nosálová.

Fontána bola verejnosti sprístupnená v júni. Stalo sa tak po 16 rokoch, počas ktorých bola jedna z najväčších fontán na Slovensku vypustená.

Domov
Zdieľať
Diskusia