Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. augusta 2023, 13:58
Čas čítania 1:14

Termálne kúpalisko v Podhájskej nezničilo tornádo. Podľa SHMÚ išlo o mimoriadne vzácny jav

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Informoval o tom hovorca Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivan Garčár.

Na termálnom kúpalisku Podhájska v okrese Nové Zámky sa nevyskytlo tornádo, išlo o downburst. Vyplýva to z prieskumu škôd po veternej smršti. Informoval o tom hovorca Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivan Garčár.

Najväčšie škody po pondelkových (28. 8.) búrkach registrovali v obci Podhájska, predovšetkým na miestnom kúpalisku a v jeho okolí. Odborníci zo SHMÚ v spolupráci s Európskym laboratóriom pre výskum intenzívnych búrok preto následne v utorok (29. 8.) so starostom obce Jozefom Krajmerom vykonali obhliadku škôd. Cieľom bolo podrobnejšie preskúmať miesto udalosti.

„Z našej analýzy vyplýva, že charakter škôd, ich priestorová distribúcia a trvanie udalosti zodpovedajú javu zvanému downburst, ktorý vzniká zo silného zostupného prúdu búrky alebo búrkového systému. Podľa výraznosti škôd je možné odhadovať, že nárazy vetra tam dosahovali až okolo 150 kilometrov za hodinu,“ povedal meteorológ Miroslav Šinger.

Pôvodnú verziu vyvrátili, o tornádo nešlo

SHMÚ zároveň poukázal, že nešlo o tornádo. Odborníci ho vylúčili na základe meraní a aj typom spôsobených škôd. „Vplyvom cirkulácie vzduchu v okolí tornáda (rotácia a výstupné pohyby s výrazným rozdielom v rýchlosti prúdenia) totiž dochádza k veľmi špecifickým škodám, odlišným od tých, ktoré odborníci zo SHMÚ v oblasti zaznamenali,“ vysvetlili.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Posúdenie výskytu tornáda podľa spôsobených škôd je veľmi náročné a venuje sa tomu málo meteorológov. „Táto úloha si vyžaduje značnú dávku vedomostí a skúseností priamo z terénu, ktorých absencia môže ľahko viesť k nesprávnym záverom,“ skonštatoval Šinger.

Dodal, že posúdenie týchto udalostí bežne trvá niekoľko dní, pri rozsiahlejších udalostiach aj dlhšie. Preto je podľa neho vhodné nepodliehať unáhleným záverom a počkať si na výsledky expertízy.

V pondelok neskoro večer sa na západnom Slovensku vyskytli intenzívne búrky. Viaceré z nich podľa meteorológa sprevádzal prívalový dážď a silný vietor. Najviac škôd vplyvom vetra sme zaznamenali v Nitrianskom kraji.

„Vietor tam na niekoľkých staniciach SHMÚ, najmä v okresoch Nové Zámky, Nitra a Komárno, v nárazoch dosahoval 80 až 90, ojedinele aj viac ako 100 kilometrov za hodinu,“ uviedol.

Ničivý downburst napáchal na termálnom kúpalisku v Podhájskej rozsiahle škody.
Ničivý downburst napáchal na termálnom kúpalisku v Podhájskej rozsiahle škody. Zdroj: Obec Podhájska
Domov
Zdieľať
Diskusia