Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
3. septembra 2023, 16:25
Čas čítania 1:02

Búrky s prívalovým dažďom vytopili areál tučniakov v košickej zoo. Škody hlásia aj obyvatelia Veľkej Lomnice a Svidníka

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Oba bazény tučniakov sú už vyčistené a opätovne napustené. Spadlo aj niekoľko stromov, no nič vážne sa nestalo.

Búrky s prívalovým dažďom, ktoré zasiahli východ Slovenska, spôsobili na niektorých miestach zaliatie komunikácií. V obci Veľká Lomnica v okrese Kežmarok zatopilo pivničné priestory domov, v košickej zoologickej záhrade vyvrátilo niekoľko stromov a vytopilo areál tučniakov.


Vo Veľkej Lomnici hasiči počas dňa zasahovali pri odčerpávaní vody. Kanalizácia v obci podľa nich nestihla prívalovú vodu odvádzať, a tak došlo k zatápaniu pivničných priestorov.

„Od rána tam máme jednu hasičskú jednotku a sú tam nápomocné štyri dobrovoľné hasičské zbory. Vyťahujú vodu z rodinných domov, či už z pivníc, alebo garáží,“ povedal popoludní pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove. Inde v kraji podľa neho hasiči pre počasie nezasahovali.

Vytopilo aj tučniaky

Ešte v sobotu (2. 9.) popoludní búrka v košickej zoologickej záhrade vytopila areál tučniakov, ktorý leží pod kopcom. Ich bazén znečistený nánosmi bolo nutné vypustiť. „Do rána ďalšie dažde a búrky spôsobili vyvrátenie niekoľkých stromov hlavne v dinoparku. Od rána naši pracovníci odstraňovali škody s cieľom spriechodniť návštevnícke trasy k času otvorenia,“ uviedla zoo na Facebooku.

Vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu zoo Eva Malešová popoludní TASR potvrdila, že oba bazény tučniakov sú už vyčistené a opätovne napustené. Spadlo aj niekoľko stromov, keďže zoo sa vlastne nachádza v lese. Nič vážne sa však podľa nej nestalo.


Podľa príspevkov na sociálnych sieťach došlo na východe aj k zaliatiu niektorých komunikácií, napríklad na parkovisku na sídlisku vo Svidníku alebo v Košiciach pod mostom na Palackého ulici.


Košickí krajskí hasiči podľa operačného strediska zasahovali v nedeľu pred 15.00 h pri búrkach len pri spadnutom konári v obci Seňa v okrese Košice-okolie.

Domov
Zdieľať
Diskusia