Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
25. septembra 2023, 9:12
Čas čítania 0:38

Vo svete sa závratnou rýchlosťou šíri nebezpečná choroba. Nové prípady zaznamenali v 44 krajinách, tempo šírenia je dvojnásobné

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie počet evidovaných nakazených stúpol na 470-tisíc.

Počet prípadov cholery sa vlani oproti predošlému roku celosvetovo viac ako zdvojnásobil, oznámila v nedeľu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). TASR správu prevzala od agentúry DPA.

V roku 2022 bolo vo svete hlásených približne 470-tisíc prípadov cholery, kým predchádzajúci rok išlo o 220-tisíc prípadov. Prípady cholery zaznamenalo celkovo 44 krajín, čo je o deväť viac ako predošlý rok. WHO evidovala celkovo 2 349 úmrtí.

Rozsiahly výskyt tohto ochorenia zaznamenali v Afganistane, Kamerune, Konžskej demokratickej republike, Malawi, Nigérii, Somálsku a Sýrii.

Cholera sa podľa odborníkov bude šíriť 

Aktuálne údaje za rok 2023 podľa WHO naznačujú, že celosvetový nárast počtu prípadov cholery bude pokračovať. V tomto roku zatiaľ nahlásilo výskyt cholery 24 krajín.

Cholera často prepukne po prírodných katastrofách, ako sú zemetrasenia, tajfúny alebo záplavy. Nedávno sa objavili obavy, že by sa nákaza mohla šíriť aj v povodňami postihnutej Líbyi.

Choleru spôsobuje baktéria, ktorá sa zvyčajne prenáša kontaminovanou potravou alebo vodou. Spôsobuje hnačku a vracanie, pričom môže byť nebezpečná najmä pre malé deti.

cholera
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Domov
Zdieľať
Diskusia