Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
2. októbra 2023, 17:37
Čas čítania 1:00

Bratislava má odkaz pre šoférov, ktorí zaparkujú na chodníku. Na najbližšie týždne zvolila zaujímavú taktiku

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Bratislava zo začiatku plánuje riešiť neoprávnené parkovanie napomenutím.

Po spustení tzv. chodníkovej novely, ktorá začala platiť 1. októbra, bude mestská polícia v Bratislave počas najbližších týždňov riešiť neoprávnené parkovanie prednostne napomenutím. Hlavné mesto chce, aby si obyvatelia na zmenu návykov zvykli.

Avšak všetky vážnejšie situácie budú aj naďalej riešené pokutami. Týka sa to napríklad parkovania pri priechodoch pre chodcov či prípadov, keď na chodníkoch nebude zachovaný dostatočný priestor pre chodcov.

Pri nedodržiavaní pravidiel bude mestská polícia využívať najmä inštitút objektívnej zodpovednosti, keď príde pokuta majiteľovi vozidla na adresu trvalého bydliska. V tomto prípade je výška sankcie pevne stanovená na 78 eur. Ak ju uhradí do 15 dní od jej doručenia, znižuje sa na dve tretiny sumy, teda na 52 eur.

V prípade riešenia priestupku priamo na mieste sa pokuta v blokovom konaní môže vyšplhať do výšky 50 eur. V prípade závažného dopravného priestupku hrozí bloková pokuta do 150 eur.

„Očakávame, že prípadov, ktorými sa budeme musieť zaoberať v prvé mesiace, bude tak veľa, že budeme musieť priorizovať tie, pri ktorých dochádza priamo k ohrozeniu života a zdravia ľudí,“ poznamenala hovorkyňa mestskej polície Barbora Krajčovičová. Týkať sa to bude napríklad nebezpečného parkovania na priechodoch a pri priechodoch pre chodcov, jazdy po chodníkoch alebo cyklochodníkoch či parkovanie v križovatkách.

Zákaz parkovania na chodníku platí na celom Slovensku

Zákaz parkovania na chodníkoch platí celoplošne. Výnimkou sú len úseky, na ktorých to umožní príslušné dopravné značenie alebo dopravné zariadenie. Parkovať na chodníkoch môžu aj naďalej bicykle, kolobežky aj s pomocným motorčekom a motocykle, pri ktorých ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia