Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Jana Chovancová TASR
8. októbra 2023, 10:46
Čas čítania 0:59

Trpíš depresiami, bolesťami hlavy alebo žalúdočnými problémami? Možno je za tým tento problém

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Príznaky intolerancie sa prejavujú niekoľko hodín, dní až týždňov po strete so škodlivou potravinou.

Počet prípadov potravinovej intolerancie rastie, upozornila na to imunoalergologička Veronika Mundoková Csibová zo spoločnosti synlab slovakia. Spôsobené to podľa nej môže byť množstvom konzervačných látok v strave, ale aj posunom v diagnostike.


„Sliznica tráviaceho traktu je neustále zapálená látkami, ktoré konzumujeme. Nevieme sa tomu vyhýbať. Nie je možné každý deň jesť čerstvú stravu bez farbív a konzervantov. Nedá sa každý deň variť. (...) Takže tých pacientov je oveľa viac,“ skonštatovala.

Medzi príznaky patrí aj depresia 

Pacientom s potravinovou intoleranciou často dlho trvá, kým zistia, s akým jedlom majú problém. Príznaky sa podľa laboratórnej diagnostičky klinickej imunológie a alergológie Marcely Popovňákovej prejavujú niekoľko hodín, dní až týždňov po strete so škodlivou potravinou. Poukázala na to, že prejavy môžu byť rôzne. Ide podľa nej napríklad o dlhodobé tráviace problémy, bolesti hlavy, únavu či psychické problémy.


V prípade potravinovej intolerancie je dôležitá správna diagnostika. Krvný test dokáže identifikovať problematické potraviny a umožniť tak ďalšiu liečbu. „Pacienti sú spokojní s tým, keď zistia zdroj svojich problémov. Po vylúčení rizikových potravín z jedálneho lístka sa im veľakrát zlepší kvalita života,“ doplnila Popovňáková. Vyšetrenie nie je hradené zo zdrojov verejného zdravotného poistenia.

Intolerancia nie je alergia

Odborníčka poukázala aj na rozdiely medzi potravinovou alergiou a intoleranciou. Pri alergii ide podľa jej slov o reakciu imunitného systému, zatiaľ čo pri intolerancii sa do reakcie zapája skôr tráviaci systém. „Prejavy alergií nastupujú hneď po kontakte s alergénom. Na rozdiel od potravinových intolerancií, ktoré sa prejavujú neskôr, niekoľko hodín, dní až týždňov po stretnutí so škodlivou potravinou,“ ozrejmila.

Domov
Zdieľať
Diskusia