Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Radka Klučárová
18. októbra 2023, 12:03
Čas čítania 1:08

Do tejto krajiny radšej necestuj. Turistom tam hrozí nebezpečenstvo, varuje ministerstvo

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ministerstvo zahraničných vecí občanom neodporúča cestovať do Libanonu. V krajine eskaluje napätie súvisiace s izraelsko-palestínskym konfliktom.

Ministerstvo zahraničných vecí odporúča necestovať do Libanonu pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu v krajine. Slovákom, ktorí sa tam nachádzajú, radí rešpektovať pokyny bezpečnostných zložiek. Ministerstvo o tom informuje na webe.


„Narušená úroveň bezpečnosti v krajine je spôsobená eskaláciou izraelsko-palestínskeho vojenského konfliktu s presahom do libanonských pohraničných oblastí s možnosťou rozšírenia ozbrojených stretov po celej krajine. K nestabilite, ktorá sa prejavuje sociálnym napätím, zlou humanitárnou situáciou, prispieva aj vysoký počet utečencov,“ priblížil rezort.

Teroristické skupiny 

V krajine je potrebné naďalej počítať s prítomnosťou extrémistických a teroristických skupín, ktoré sa nachádzajú na severe a severovýchode krajiny v prihraničných oblastiach so Sýriou, ako aj v palestínskych utečeneckých táboroch. Rezort tiež upozornil, že v krajine ostali po konfliktoch v rôznych oblastiach nastražené nášľapné míny a nevybuchnutá munícia.


Zvýšená bezpečnostná hrozba pretrváva v južnej časti Libanonu, južných predmestiach Bejrútu, utečeneckých táboroch, pohraničných oblastiach na severe a východe krajiny v blízkosti hraníc so Sýriou a v okrajových štvrtiach mesta Tripolis.


Situácia na južnej hranici s Izraelom je podľa rezortu mimoriadne napätá a eskaluje. „Osoby s cestovnými dokladmi, v ktorých sa nachádza pečiatka alebo iný záznam izraelských orgánov, nebudú do Libanonu vpustené. Počas pobytu v Libanone sa tiež treba vyvarovať akéhokoľvek konania, ktoré by signalizovalo, že sa jeho návštevník predtým zdržiaval v Izraeli,“ zdôraznil.

Základné pravidlá

Vo všeobecnosti je podľa ministerstva potrebné dodržiavať základné pravidlá osobnej bezpečnosti, vyhýbať sa konfliktným situáciám a rešpektovať miestne zvyky a kultúrne a náboženské tradície. „Pri prejazde autom cez kontrolné stanoviská libanonskej armády je nevyhnutné spomaliť a v prípade potreby aj zastaviť. Pokračovať možno až po pokyne príslušníka na kontrolnom stanovisku,“ dodalo.


V prípade núdze môžu Slováci kontaktovať pohotovostné číslo Zastupiteľského úradu SR v Bejrúte +961 81 313 423 alebo MZVEZ SR na čísle +421 2 5978 5978.

Libanon
Zdroj: Flickr
Domov
Zdieľať
Diskusia