Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
20. októbra 2023, 12:40
Čas čítania 0:54

Inšpektori idú do Slovnaftu, chcú preveriť hustý čierny dym, ktorý vyľakal Bratislavčanov. Kontrola príde v najbližších dňoch

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Slovenská inšpekcia životného prostredia bude kontrolovať Slovnaft.

V najbližšom období vykoná Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) kontrolu v bratislavskej rafinérii Slovnaft. Ďalší postup bude závisieť od jej výsledkov. Pre TASR to uviedol hovorca SIŽP Dávid Vido v súvislosti so štvrtkovým spaľovaním na poľných horákoch a stúpajúcim čiernym dymom z prevádzky.

Inšpekcia bola podľa Vida o mimoriadnej situácii v dôsledku výpadku elektriny v rafinérii informovaná. „Ide o havarijnú situáciu. Podobný prípad SIŽP v dlhodobej evidencii nemá,“ podotkol.

SIŽP vo štvrtok prijala od Bratislavčanov viaceré podnety v súvislosti so situáciou v rafinérii. „V tomto prípade platia prísne bezpečnostné predpisy, ktoré prevádzka musí zaistiť v súvislosti so zabezpečením zdravia a ochrany zamestnancov, obyvateľstva, ako aj majetku,“ povedal Vido. 

Priblížil, že emisné limity sa na výduchoch prevádzky monitorujú iba počas ustálenej prevádzky. Pre spaľovanie na poľných horákoch platná legislatíva emisné limity neurčuje. Meraniami na monitorovacích staniciach nedošlo podľa spoločnosti k prekročeniu limitných hodnôt znečisťujúcich látok v ovzduší.

Bratislavčanov vyľakali plamene a dym

Bratislavská rafinéria Slovnaft musela vo štvrtok pre výpadok elektriny odstaviť viacero výrobných jednotiek. Sprevádzalo to spaľovanie na všetkých poľných horákoch, zvýšená hladina hluku i možný zápach. Spoločnosť deklaruje, že všetky procesy boli riadené a bezpečné. Západoslovenská distribučná pre TASR uviedla, že nezaznamenala žiadne výpadky elektrickej energie pre rafinériu.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Spaľovanie, hluk či zápach z rafinérie môže verejnosť zaznamenať ešte aj v najbližších dňoch. Súvisí to s postupným nábehom výrobných jednotiek, ktorý môže trvať rádovo niekoľko dní.

slovnaft
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia