Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
20. októbra 2023, 13:13
Čas čítania 1:15

Sociálna poisťovňa zavádza nový príspevok, ktorým si prilepšia mnohí Slováci. Treba oň požiadať, toto sú podmienky

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Nárok na príspevok žiadateľovi zaniká pri dovŕšení dôchodkového veku.

Od začiatku budúceho roka nadobudne účinnosť novela zákona o obecnej polícii, ktorá upravuje osobitné sociálne poistenie príslušníkov obecnej polície a zavádza nový príspevok za prácu v obecnej polícii. Tento príspevok bude pravidelnou peňažnou dávkou zo Sociálnej poisťovne pre bývalých príslušníkov obecnej polície akejkoľvek obce na Slovensku.

Žiadať o tento príspevok bude možné najskôr od 1. januára 2024, upozornila v stredu SP.
Nárok na príspevok za prácu v obecnej polícii žiadateľ splní za predpokladu, že v čase podania žiadosti už nie je príslušníkom obecnej polície, pracovný pomer v obecnej polícii mu trval najmenej 25 rokov a jeho vek je najmenej 56 rokov.

Za lehotu trvania pracovného pomeru v obecnej polícii sa považuje aj obdobie výkonu základnej vojenskej služby, náhradnej alebo prípravnej vojenskej služby. Nárok na príspevok žiadateľovi zaniká pri dovŕšení dôchodkového veku, priznaním predčasného starobného dôchodku, opätovným vznikom pracovného pomeru v obecnej polícii alebo v prípade úmrtia.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Výška príspevku za prácu v obecnej polícii bude 60 percent z jednej dvanástiny najvyššieho úhrnu vymeriavacích základov žiadateľa na platenie poistného na príspevok za prácu v obecnej polícii v období desiatich kalendárnych rokov predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom bol naposledy skončený pracovný pomer v obecnej polícii.

Príspevok sa bude každoročne valorizovať ako úrazová renta

Vzhľadom na to, že poistné na platenie príspevku za prácu v obecnej polícii sa do osobitného fondu odvádza od 1. apríla 2020, úhrn vymeriavacích základov sa bude posudzovať od tohto obdobia. Príspevok za prácu v obecnej polícii sa bude každoročne valorizovať tak ako úrazová renta. Z príspevku za prácu v obecnej polícii Sociálna poisťovňa nebude vykonávať žiadne odvody.

Formulár žiadosti Sociálna poisťovňa zverejní na svojej webovej stránke www.socpoist.sk a bude aj k dispozícii v každej pobočke Sociálnej poisťovne. Vyplnenú žiadosť o príspevok za prácu v obecnej polícii bude možné odovzdať po 31. decembri 2023 v ktorejkoľvek pobočke Sociálnej poisťovne, zaslať poštou na adresu uvedenú v žiadosti alebo doručiť prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy www.slovensko.sk.

mestská polícia
Zdroj: Unsplash/Markus Spiske, TASR/Lukáš Grinaj
Domov
Zdieľať
Diskusia