Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
23. októbra 2023, 9:42
Čas čítania 1:01

Tieto domácnosti na strednom Slovensku ušetria desiatky eur na vodnom a stočnom. Vodárenská spoločnosť od októbra znížila ceny

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Liptovská vodárenská spoločnosť má od októbra nižšie ceny.

Liptovská vodárenská spoločnosť (LVS) v Liptovskom Mikuláši má od októbra nižšie ceny za vodné a stočné. Priemerná rodina tak za služby LVS ušetrí viac ako 27 eur ročne. TASR o tom informovala Eva Petranová z LVS.

„Rozhodnutie vedenia LVS o spôsobe nákupu energií na tento rok zabezpečilo priaznivý vývoj hospodárenia spoločnosti. Na základe toho Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vydal rozhodnutie, ktorým sa znížili ceny od 10. októbra,“ povedal generálny riaditeľ LVS Matej Géci. Zákazníci tak po novom zaplatia za vodné 0,9934 eura za kubický meter bez DPH a za stočné 1,4032 eura za kubický meter bez DPH.

Vyjadrené v cenách bez DPH za kubický meter vodného sa cena znížila o 0,0497 eura. Cena stočného je nižšia o 0,176 eura. Priemerná trojčlenná rodina pri spotrebe 34 kubických metrov pitnej vody za osobu a rok bude mať nižšie výdavky o 6,08 eura s DPH. Za stočné ušetrí pri produkcii odpadovej vody 34 kubických metrov za osobu a rok 21,54 eura s DPH. „Takže výdavky za služby LVS sa takejto modelovej rodine znížia pri súčasných cenách ročne celkom o 27,62 eura s DPH,“ vysvetlil Géci.

Začiatkom roka vodárne ceny zvyšovali

Od začiatku roka začalo platiť nové regulačné obdobie, ktoré prinieslo viaceré zmeny v regulačnej politike. Zároveň mali vodárenské spoločnosti pre nárast cien elektrickej energie, vstupných materiálov, chemikálií potrebných pri čistení odpadovej vody a podobne zvýšené náklady. Z toho dôvodu v tom období ÚRSO vydal rozhodnutie o zvýšení cien vodného a stočného. „Preto sme tentoraz spokojní, že môžeme zákazníkom oznámiť oveľa lepšiu správu ako na začiatku roka,“ uzavrel Géci.

Letuška odporúča v lietadle piť radšej balenú vodu ako tú z kohútika.
Letuška odporúča v lietadle piť radšej balenú vodu ako tú z kohútika. Zdroj: Unsplash/Luann Hunt
Domov
Zdieľať
Diskusia