Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
24. októbra 2023, 16:23
Čas čítania 1:12

Obete zemetrasenia z východu Slovenska dostali prvé desiatky tisíc eur. Prešovský kraj na to použil špeciálnu dotáciu

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Nadácia Prešovského samosprávneho kraja rozdelila medzi 100 rodín zasiahnutých zemetrasením pomoc vo výške viac ako 136-tisíc eur.

Nadácia Prešovského samosprávneho kraja pre podporu rodiny rozdelila v pondelok (23. 10.) prvé finančné prostriedky obyvateľom zasiahnutým nedávnym zemetrasením na východe Slovenska.

Využila na to účelovú dotáciu vo výške 100-tisíc eur schválenú krajským parlamentom, ako aj príspevky verejnosti a sponzorov. V prvej fáze podporila 100 žiadostí o finančnú pomoc, medzi ktoré prerozdelila 136 500 eur.

Kraj je pripravený obetiam pomôcť 

V druhej fáze je nadácia pripravená pomôcť ďalším, ktorí nadáciu kontaktovali či budú kontaktovať. „Nadačný účet je na tento účel stále otvorený a prijíma príspevky od verejnosti aj sponzorov. Zároveň apelujem na ľudí zasiahnutých zemetrasením, aby nás kontaktovali a dali nám vedieť, že finančnú pomoc potrebujú, a to vypísaním žiadosti pre našu nadáciu,“ povedal predseda PSK Milan Majerský.


Krajská nadácia aktuálne podporila jednotlivcov a rodiny zo 14 obcí dotknutých zemetrasením z okresov Humenné, Stropkov a Vranov nad Topľou. Ide o obce Baškovce, Cernina, Ďapalovce, Holčíkovce, Jankovce, Košarovce, Lukačovce, Nižná Sitnica, Ohradzany, Rafajovce, Rohožník, Tokajík, Víťazovce a Vyšná Sitnica.


Prerozdelila medzi nich sumy od 200 eur do 3-tisíc eur. Pri určení výšky finančnej pomoci rozhodovala hodnota požadovanej sumy aj miera zasiahnutia, respektíve výška škôd dotknutých žiadateľov. Financie krajskej nadácie využijú na opravy rodinných domov, niektoré tiež na ich zbúranie.

Zemetrasenie spôsobilo škody vo výške 16 miliónov eur 

PSK hľadá i ďalšie možnosti finančnej pomoci pre územie dotknuté zemetrasením. Zastupiteľstvo PSK v pondelok schválilo materiál obsahujúci výzvu vláde Slovenskej republiky, aby vo veci zmiernenia dosahu po zemetrasení konala. Celkové škody sú pritom vo výške 16 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur sú škody na súkromnom majetku obyvateľov kraja. Podľa Majerského je tiež dôležité, aby vláda požiadala Európsku komisiu v rámci Fondu solidarity o financie.


Východ Slovenska zasiahlo 9. októbra zemetrasenie. Malo silu 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrum v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Vo viacerých obciach po ňom zostali materiálne škody.

zemetrasenie
Zdroj: Facebook/Ivett Moravská
Domov
Zdieľať
Diskusia