Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
31. októbra 2023, 21:02
Čas čítania 1:29

Časť Bratislavčanov zaplače, zvýšia im dane. K razantnému kroku pristúpi len jedna mestská časť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Bratislavská časť Staré Mesto plánuje zvyšovanie viacerých daní. Samospráva tvrdí, že sa musí popasovať s výpadkami v rozpočte, ktoré údajne spôsobili rozhodnutia predošlej vlády.

Bratislavské Staré Mesto plánuje zvýšenie niektorých svojich daní. Ďalšie tri najväčšie bratislavské mestské časti – Petržalka, Ružinov a Nové Mesto – to, naopak, zatiaľ nezvažujú, potvrdili samosprávy.


„Staré Mesto na najbližšom zasadnutí miestneho zastupiteľstva navrhne zvýšenie dane za psa, za predajné automaty a za nevýherné hracie prístroje na území mestskej časti,“ uviedla hovorkyňa starostu Veronika Gubková. Samospráva sa podľa jej slov musí popasovať s výpadkami v rozpočte, ktoré údajne spôsobili rozhodnutia predošlej vlády. Tie, ako tvrdí, nateraz sčasti sanujú vlastnými šetriacimi opatreniami.


„Dôležité je spomenúť, že sa tieto sadzby viac než desať rokov ani napriek inflácii nemenili a v prípade dane za psa ide o mierne zvýšenie zo sumy 40 na 50 eur pre bežných platcov,“ ozrejmila hovorkyňa.


„Ružinov neplánuje zvyšovať poplatky, ktoré sú v kompetencii mestskej časti,“ uviedla riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovskej samosprávy Tatiana Tóthová. Ako príklad uviedla daň za psa.

Zvyšovať sa môžu dane v správe mesta 

Hovorkyňa Petržalky Mária Halašková podotkla, že mestská časť má v kompetencii aj napríklad daň za predajné automaty či daň za užívanie verejného priestranstva, ktoré je v správe mestskej časti. „Aktuálne nie je u nás v Petržalke na stole žiadny návrh na zvyšovanie týchto daní,“ ozrejmila. Priblížila, že zvyšné dane, ako napríklad daň z nehnuteľností a za bývanie, spravuje magistrát hlavného mesta. „Ktorý avizoval, že bez súhlasu starostov sa dane v Bratislave zvyšovať nebudú,“ doplnila.


Referentka elektronických médií Nového Mesta Mária Vencelová ozrejmila, že zvyšovanie daní, ktoré sú v kompetencii mestskej časti, nemá zásadný vplyv na zvýšenie príjmov a ide o jedno percento bežných daňových príjmov. „Ostatné dane, ktoré tvoria zhruba 99 percent bežných daňových príjmov mestskej časti, sú v zmysle štatútu hlavného mesta v kompetencii magistrátu,“ dodala. Z príjmov z týchto daní sa podľa jej slov hradia bežné výdavky miestnej časti, ako napríklad školy, prevádzka knižnice a služby občanom.


Mesto Bratislava uviedlo, že do budúcna nevylučuje ďalšie zvyšovanie daní, podmienilo to však súhlasom starostov bratislavských mestských častí. Mesto tvrdí, že sa sa borí s vážnymi výpadkami vo svojom rozpočte, už počas roka preto pristúpilo k viacerým opatreniam. Dôvodom sú podľa magistrátu rozhodnutia predošlej vlády v kombinácii s infláciou.


Združenie miest a obcí Slovenska a Únia miest Slovenska uviedli, že obce a mestá, ktoré v uplynulom období nezvyšovali svoje dane a poplatky, tak budú nútené urobiť teraz.

Bratislava
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Domov
Zdieľať
Diskusia