Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
1. decembra 2023, 11:33
Čas čítania 0:56

Desaťtisíce Slovákov majú posledné dni na výmenu vodičáku. Tento rok sa im skončí platnosť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ružové vodičské preukazy sa vydávali medzi 1. januárom 1993 a 30. aprílom 2004.

Polícia aktuálne eviduje 168 314 ružových vodičských preukazov, ktorých platnosť sa končí v tomto roku. Upozorňuje preto, že ich treba vymeniť do konca decembra. Informuje o tom na sociálnej sieti.


Z posledné dva mesiace záujem o vydanie vodičského preukazu podľa policajtov enormne stúpol. „Kým v druhom októbrovom týždni roku 2022 žiadalo o vodičské preukazy 5372 osôb, v rovnakom týždni tohto roka to bolo až 14 184 osôb. To predstavuje nárast o viac ako 160 percent,“ priblížili policajti. Doplnili, že v treťom týždni októbra 2023 zaznamenali 13 637 žiadostí o vydanie vodičského preukazu.


Nový vodičský preukaz možno podľa polície vybaviť na ktoromkoľvek oddelení dokladov. „Starý vodičský preukaz treba odovzdať na pracovisku Policajného zboru, kde vodič požiadal o nový, najneskôr v čase vydania nového dokladu,“ poukázali policajti.


Upozorňujú, že ak vodič podá žiadosť o vydanie nového vodičského preukazu do 30 dní, zaplatí správny poplatok 6,50 eura. V prípade, že požiada o výmenu do dvoch dní, uhradí 26 eur. Osoby staršie ako 65 rokov majú žiadosť o vybavenie vodičského preukazu do 30 dní zadarmo. V zrýchlenom konaní do dvoch dní musia uhradiť správny poplatok 26 eur rovnako ako ostatní, tvrdí polícia.


Za jazdu s neplatným vodičským preukazom môže polícia uložiť vodičom v blokovom konaní pokutu 50 eur. V správnom konaní hrozí úhrada pokuty vo výške 100 eur. Následne bude v oboch prípadoch neplatný vodičský preukaz odobraný, uviedla polícia. Ružové vodičské preukazy sa vydávali medzi 1. januárom 1993 a 30. aprílom 2004.

 ružový vodičský preukaz
Zdroj: TASR∕ Jozef Ďurník
Domov
Zdieľať
Diskusia