Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
4. decembra 2023, 14:14
Čas čítania 1:11

Slovenské matky by si mohli prilepšiť. Nový daňový odvod vo výške 100 eur by sa však netýkal všetkých

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

S návrhom prišli poslanci z hnutia Slovensko.

Matky detí do 15 rokov by mohli získať nový daňový bonus v sume 100 eur mesačne. Vďaka tomu by platili nižšiu daň z príjmu. Navrhuje to skupina poslancov z opozičného hnutia Slovensko v novele zákona o dani z príjmov, ktorú predložili do Národnej rady (NR) SR.


Nárok na nový bonus by mala podľa návrhu matka vyživovaného dieťaťa, ktoré s ňou žije v domácnosti, do dovŕšenia jeho 15 rokov. Uplatniť by ho mohla na príjem zo závislej činnosti alebo príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti.

Daňový bonus na matku by sa dal uplatniť spolu s tradičným daňovým bonusom, ako aj daňovým bonusom na zaplatené úroky z úveru na bývanie. Ak by bola daň matky nižšia ako súčet týchto bonusov, rozdiel by jej mal správca dane vrátiť ako preplatok.

Matka
Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

Slovensko sa pri návrhu odkazuje na štatistiky

Predkladatelia návrhu upozornili, že matky zvyknú mať výrazne nižšie mzdy ako muži a ženy bez detí. Pripomenuli, že podľa posledných údajov majú ženy na Slovensku o 16,6 % nižšie mzdy ako muži, pričom priemerný rozdiel v Európskej únii je 12,7 %. Slovenská republika je v tejto štatistike až na 23. mieste v rámci EÚ.


„Jedným zo zásadných dôvodov, prečo majú tieto ženy nižšie mzdy ako muži, je, že ženy častejšie prerušia kariéru kvôli starostlivosti o rodinu. Ženy vo všeobecnosti tiež trávia viac času starostlivosťou o rodinu, pracujú na skrátené úväzky, čo má negatívny vplyv na ich kariéru,“ vysvetlili poslanci. Tieto skutočnosti môžu podľa nich negatívne ovplyvniť už aj tak zlú demografickú situáciu na Slovensku. Návrhom na zavedenie nového daňového bonusu chcú túto situáciu zlepšiť.


Ministerstvo financií (MF) SR vo svojom stanovisku upozornilo, že z predloženého návrhu vyplývajú negatívne dôsledky na rozpočet verejnej správy, konkrétne výpadok príjmov samospráv. Tieto vplyvy však nie sú vyčíslené, nie sú rozpočtovo zabezpečené a nie je ani uvedený zdroj ich krytia.

Domov
Zdieľať
Diskusia