Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
6. decembra 2023, 9:41
Čas čítania 1:17

AKTUÁLNE: Ceny energií v budúcom roku nestúpnu. Saková informovala o podrobnostiach

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ceny energií sa domácnostiam budúci rok nezmenia, vyjde to na 1,25 miliardy.

Domácnostiam a vybraným zraniteľným odberateľom sa ceny energií budúci rok nezmenia. Distribučné poplatky sa zastropujú na úrovni roka 2023 aj pre podnikateľský sektor. V štátnom rozpočte bude na tieto opatrenia vyčlenená suma 1,25 miliardy eur. V stredu o tom informovali predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini a ministerka hospodárstva Denisa Saková.

„Chcem ubezpečiť, že oproti cenám minulého roku za elektrickú energiu, plyn a teplo, čo sa týka domácností a vybraných zraniteľných subjektov, sa nič nezmení. Nikto na faktúre neuvidí nárast cien,“ zdôraznila Saková.

Distribučné poplatky za dodávku elektrickej energie mali podľa nej vzrásť približne o 20 %, zastropujú sa však na úrovni roku 2023, a to aj pre podnikateľský sektor. To isté sa týka aj distribučných poplatkov za plyn, ktoré mali stúpnuť o 6 %, ako aj tepla, kde mal byť nárast o približne 40 %. „Novinkou je, že teplo rozširujeme o skupinu, ako sú detské domovy a internáty, aj tí budú mať regulovanú cenu v budúcom roku na úrovni tohtoročnej ceny,“ doplnila Saková.

25. mája 2024, 17:30 Čas čítania 0:11 KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť

Všetky kompenzácie bude podľa nej riešiť Ministerstvo hospodárstva SR priamo s jednotlivými dotknutými subjektmi, ktorí dodávajú alebo majú na starosti distribúciu energií. V prípade potreby budú platiť aj kompenzačné schémy z minulosti pre podnikateľov, ktoré stropovali cenu plynu na 99 eur a cenu elektriny 199 eur za megawatthodinu.

„Neočakávame, že by sa cez tieto limity podnikatelia prehupli, ale ak by sa tak stalo, tieto kompenzačné schémy budú naďalej platiť aj v budúcom roku 2024,“ dodala ministerka.

Predseda parlamentu pripomenul, že v posledných rokoch Slovensko prechádzalo viacerými krízami vrátane energetickej s vysokým nárastom cien. Tie by bez zásahu vlády spôsobili vážne dôsledky pre obyvateľstvo, ale aj celé hospodárstvo.

„Preto je dôležité, aby dnes občania tejto krajiny dostali uistenie a dobrú správu, že z hľadiska cien elektriny a plynu na budúci rok im nič závažné nehrozí a že budú môcť z tohto pohľadu pokojne vstúpiť do nového roka,“ vyhlásil Pellegrini, pričom poďakoval ministerke za intenzívnu prácu a koaličným partnerom za dohodu na tejto téme.

denisa saková
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Domov
Zdieľať
Diskusia