Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
7. decembra 2023, 11:01
Čas čítania 0:53

V známom slovenskom meste dvojnásobne zdražejú lístky na MHD

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Hovorkyňa mesta uviedla, že celkové náklady na prevádzku autobusovej dopravy v roku 2022 dosiahli v meste 1,2 milióna eur, no zisk bol výrazne nižší.

Lístky na mestskú autobusovú dopravu v Liptovskom Mikuláši od januára budúceho roka zdražejú. Základné cestovné sa pri platbe dopravnou kartou zvýši z 0,44 na 0,69 eura. Pri kúpe lístka v hotovosti však cestujúci po novom zaplatia jedno euro, doposiaľ to bolo 50 centov.

Hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková uviedla, že systém zliav pre študentov, seniorov či zdravotne znevýhodnených obyvateľov zostane zachovaný.

Novinkou je, že deti do šesť rokov budú cestovať zadarmo. „Preprava autobusmi zostáva stále výhodnejšia ako autom či taxíkmi. Nastavené ceny nebudú mať významný dosah na sociálnu situáciu cestujúcich,“ zhodnotil Gabriel Lengyel z odboru dopravy na radnici.

Prečo budú lístky drahšie? 

Hovorkyňa priblížila, že celkové náklady na prevádzku autobusovej dopravy v roku 2022 dosiahli v meste 1,2 milióna eur. Výnosy z predaja cestovných lístkov boli 260 000 eur. Rozdiel musela radnica vykryť priamo zo svojho rozpočtu.

„To zásadne zaťažilo mestskú pokladnicu. Aj po zvýšení bude cena základného cestovného v Liptovskom Mikuláši stále nižšia, ako je aktuálne v Ružomberku, Martine, Žiline či Poprade,“ povedala Čapčíková.


Za posledné štyri roky obnovili vozidlový park, zaviedli taktovú dopravu medzi Podbrezinami a mestom a zmenili cestovné poriadky. Zahustili tiež spoje do mestských častí a zaviedli moderné technológie.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Modernizáciou autobusovej dopravy po vyše 20 rokoch zvrátili v meste trend poklesu cestujúcich. „V tomto roku sa dokonca črtá ich nárast. Tento zlom však nedokáže ani zďaleka pokryť náklady na dopravu,“ skonštatoval Lengyel.

Ilustračné foto: automat na predaj MHD lístkov.
Ilustračné foto: automat na predaj MHD lístkov. Zdroj: TASR/Tomáš Halász
Domov
Zdieľať
Diskusia