Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Samuel Valent TASR
9. decembra 2023, 10:30
Čas čítania 0:48

Maďarsko dostane od EÚ miliardu eur napriek tomu, že neplní podmienky právneho štátu. Orbán vraj plánuje ďalšie blokovania

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Finančné prostriedky sú preddavkom postpandemickej pomoci určenej pre krajinu z rozpočtu EÚ.

Ministri financií členských štátov Európskej únie (EÚ) v piatok schválili poskytnutie finančných prostriedkov Maďarsku vo výške 920 miliónov eur. Finančné prostriedky sú preddavkom postpandemickej pomoci určenej pre krajinu z rozpočtu EÚ. 

Exekutíva EÚ minulý mesiac schválila plán Maďarska minúť 10,4 miliardy eur, ktoré sú naň vyčlenené z fondu na obnovu a odolnosť po koronavíruse – vyplácanie väčšiny týchto prostriedkov však bolo pozastavené, kým Budapešť nesplní podmienky právneho štátu.

Preddavok vo výške takmer jednej miliardy eur však týmto podmienkam nepodliehal, uviedla koncom novembra hovorkyňa Európskej komisie Veerle Nuytsová. Maďarsko by tieto prostriedky mohlo dostať v januári.

Hlasovania o pláne Maďarska sa zdržali štyri štáty – Estónsko, Holandsko, Litva a Lotyšsko. Ďalšie finančné prostriedky môže krajina získať, ak posilní nezávislosť justície, uviedol minulý týždeň predstaviteľ EÚ. EÚ poskytla Maďarsku finančnú pomoc aj napriek tomu, že sa objavili obvinenia, podľa ktorých chce maďarský premiér Viktor Orbán vetovať poskytnutie ďalšej pomoci Ukrajine, ako aj zdržiavať začiatok prístupových rokovaní s Kyjevom počas nadchádzajúceho summitu EÚ.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Z dôvodu blížiaceho sa summitu sa s Orbánom 27. novembra stretol predseda Európskej rady Charles Michel, vo štvrtok ho v Paríži hostil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Obaja politici sa usilovali uvoľniť napätie pred kľúčovým summitom o rozširovaní EÚ, ktorý je naplánovaný na 14. a 15. decembra.

Domov
Zdieľať
Diskusia