Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
11. decembra 2023, 12:19
Čas čítania 1:03

Slováci hromadne menia svoju zdravotnú poisťovňu. Vo veľkom odchádzali klienti najmä z jednej z nich

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Zdravotnú poisťovňu od budúceho roka zmení vyše 146-tisíc ľudí.

Zdravotnú poisťovňu od budúceho roka zmení vyše 146-tisíc ľudí. Poistenci pribudnú súkromným zdravotným poisťovniam Dôvera a Union. Štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni ubudnú. Vyplýva to zo stanoviska Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Monika Hudecová.

„ÚDZS v tomto roku eviduje 173 531 prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne. Akceptovaných bolo predbežne 146 401 prihlášok, neakceptovaných bolo 27 130, počet neakceptovaných prihlášok oproti minulému roku klesol. Hlavným dôvodom neakceptácie prihlášky bolo jej odvolanie, ktoré mohli poistenci tento rok vykonať až do konca októbra, a duplicitne podané prihlášky do viacerých zdravotných poisťovní,“ priblížila.

Zo VšZP odíde takmer 50-tisíc ľudí

Zdravotnej poisťovni Dôvera od nového roku pribudne 40 876 poistencov. Union zdravotná poisťovňa si zase polepší o 7 873 poistencov. VšZP poistencov ubudne, a to 48 749. ÚDZS skonštatoval, že významnú úlohu pri prepoistení zohrali jednotlivé benefity.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

Poukázal na to, že obce s najväčším pomerom prepoistení na počet obyvateľov sú v najchudobnejších regiónoch Slovenska. Často ide podľa neho o obce s vysokým percentom rómskej populácie. „V obci Sása (okres Revúca) sa v tomto roku prepoistilo takmer 48 percent, v obci Lipovec (okres Rimavská Sobota) takmer 42 percent obyvateľov,“ ozrejmil.

ÚDZS upozornil na nekalé praktiky v prepoisťovacej kampani. Využívajú sa podľa neho často práve v marginalizovaných komunitách. V súčasnosti preveruje podnety od poistencov z marginalizovaných skupín. Tí uvádzajú, že za podanie prihlášky prijali peňažné plnenie od osoby konajúcej za zdravotnú poisťovňu.

„Úrad má pri zistených porušeniach zákona v rámci prepoistenia rozbehnuté viaceré správne konania voči všetkým trom zdravotným poisťovniam, na základe ktorých im budú uložené sankcie,“ uzavrel riaditeľ sekcie dohľadu nad zdravotným poistením ÚDZS Marián Béreš.

poisťovňa
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Domov
Zdieľať
Diskusia