Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
26. decembra 2023, 14:26
Čas čítania 0:28

Sociálna poisťovňa prichádza od nového roka so zmenou. Dotkne sa niekoľko tisícok Slovákov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Od januára sa preruší sociálne poistenie pri čerpaní rodičovskej dovolenky.

Od januára budúceho roka bude mať zamestnanec prerušené povinné sociálne poistenie v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa Zákonníka práce, ak mu neplynie obdobie vylúčenia povinnosti platiť poistné na sociálne poistenie. Upozornil na to hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) budú mať prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie v období, keď majú nárok na rodičovský príspevok podľa zákona o rodičovskom príspevku. Zároveň podľa svojho vyhlásenia nesmú vykonávať činnosť SZČO, ak neplynie obdobie vylúčenia povinnosti platiť poistné na sociálne poistenie.

„Od nového roka teda platí, že zamestnancovi a SZČO sa z uvedeného dôvodu preruší povinné sociálne poistenie len v období, v ktorom nebudú mať vylúčenú povinnosť platiť poistné v období tehotenstva a materstva,“ priblížil Kontúr.

sociálna poisťovňa
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Domov
Zdieľať
Diskusia