Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
30. decembra 2023, 9:14
Čas čítania 0:58

Na Slovensku je v zlom až havarijnom stave každý druhý most. Za 10 rokov hrozí katastrofický scenár

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ministerstvo dopravy chce rekonštrukciu stoviek mostov na Slovensku financovať z PPP projektu.

Ministerstvo dopravy SR sa chce v budúcom roku pustiť do opráv mostov v zlom či havarijnom stave. Investície odhadujú na približne 40 miliónov eur. Vo videu na sociálnej sieti to uviedol minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) s tým, že rekonštrukcie chcú financovať cez PPP projekt (projekt verejno-súkromného partnerstva).

„Do budúceho roka sa bavíme o sume 40 miliónov eur, ktoré chceme dať na rekonštrukcie mostov. Avšak rozhodli sme sa urobiť PPP projekt, ktorý by pokryl rekonštrukcie asi 1 800 mostov v rámci Slovenska v správe Slovenskej správy ciest,“ uviedol Ráž.

Ako dodal, PPP projekt už je vo vysokom štádiu prípravy, nasledovať by malo verejné obstarávanie na konzultanta, ktorý by mal pripraviť projekt z pohľadu finančného modelu.

„O tomto PPP projekte sa dlho na ministerstve rozprávalo. Vyhodnotili sme ho ako realizovateľný, samozrejme, až štúdia ukáže viac,“ doplnil Ráž.

Polovica mostov na Slovensku je v zlom stave

O financovaní rekonštrukcie mostov, ktoré sú dlhodobo v havarijnom stave, prostredníctvom PPP projektov uvažovalo už bývalé vedenie rezortu dopravy. Približne polovica mostov je totiž v zlom, vo veľmi zlom alebo v havarijnom stave. Podľa bývalého vedenia ministerstva dopravy ich počet rastie, a ak sa nepodarí zabezpečiť financovanie, hrozí, že o desať rokov bude v nevyhovujúcom stave prakticky každý most na Slovensku.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Súčasná vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že vyvinie maximálne úsilie, aby znížila počet mostov v zlom alebo havarijnom stave na cestách prvej triedy. Prisľúbila aj zabezpečenie vytvorenia finančných a legislatívnych podmienok k uskutočneniu projektov Mostného programu.

Most SNP cez Dunaj v Bratislave zahalený v silnej hmle, ktorá viditeľnosť na niektorých miestach znižovala na minimum. (26. októbra 2022)
Most SNP cez Dunaj v Bratislave. Zdroj: TASR/Dano Veselský
Domov
Zdieľať
Diskusia