Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Jakub Paulík
5. januára 2024, 7:03
Čas čítania 1:09

KĽDR vypálila 200 striel. Južná Kórea nariadila evakuáciu obyvateľov blízkych ostrovov, hovorí o ďalšej provokácii

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Severná Kórea pri cvičení odpálila množstvo rakiet.

Severná Kórea v piatok v rámci cvičenia odpálila približne 200 kusov delostreleckej munície do mora pri svojom západnom pobreží. Južná Kórea nariadila evakuáciu obyvateľov neďalekých ostrovov. TASR správu prevzala z agentúr AP, AFP a Jonhap.


„Približne 200 striel bolo vypálených Severnou Kóreou v okolí ostrovov Jon-pchjong,“ uviedlo juhokórejské ministerstvo obrany. Predstaviteľ úradov ostrovov Jon-pchjong uviedol, že obyvatelia boli vyzvaní na evakuáciu. Tieto ostrovy sa nachádzajú v Žltom mori neďaleko pobrežia KĽDR.


Zbor náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády uviedol, že strely dopadli do námornej nárazníkovej zóny severne od námorných hraníc oboch krajín. Soul odpaly označil za provokáciu.


Nárazníková zóna bola založená na základe dohody z roku 2018 s cieľom zmierniť napätie medzi týmito dvomi krajinami. Severná Kórea však vlani dohodu jednostranne zrušila potom, ako Soul čiastočne pozastavil jej plnenie. Reagoval tým na vyslanie severokórejského vojenského špionážneho satelitu.

Kim Čong-un
Zdroj: Korean Central News Agency/Korea News Service/ AP

Kim Čong-un sa pripravuje na konflikt s Južnou Kóreu a USA

Severokórejský vodca Kim Čong-un žiadal rozšírenie výroby odpaľovacích zariadení na rakety v rámci prípravy na vojenskú konfrontáciu s Južnou Kóreou a USA. TASR správu prevzala v piatok z agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na severokórejské štátne médiá.

Médiá sprostredkovali zábery Kima na návšteve závodu, ktorý vyrába mobilné odpaľovacie zariadenia. Tie KĽDR využíva na zakázané medzikontinentálne balistické strely, píše AFP. Navýšenie výroby je podľa Kima dôležité, pretože súčasná závažná situácia si vyžaduje pripravenosť krajiny na vojenskú konfrontáciu s nepriateľom.


Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby vo štvrtok povedal, že Severná Kórea (KĽDR) dodala Rusku balistické strely a odpaľovacie zariadenia použité počas nedávnych útokov na Ukrajinu. „Je to významná a znepokojujúca eskalácia,“ povedal.


Kim sa v septembri na ruskom Ďalekom východe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pripomína AFP. Toto stretnutie vyvolalo obavy z možnej dohody o dodávkach zbraní medzi oboma krajinami.

Domov
Zdieľať
Diskusia