Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
14. januára 2024, 18:01
Čas čítania 1:11

Nariadili veľkú kontrolu boeingov. Problémom sú vážne incidenty lietadiel tohto typu

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Spoločnosť sa tak rozhodla v reakcii na najnovší bezpečnostný incident s lietadlom tohto typu.

Letecký prepravca Alaska Airlines vysiela do spoločnosti Boeing svojich kontrolórov, aby priamo na výrobných linkách preverili lietadlá 737-9 Max. Spoločnosť v noci na nedeľu oznámila, že sa tak rozhodla v reakcii na najnovší bezpečnostný incident s lietadlom tohto typu.


Previerky počas víkendu ukázali, že lietadlá dotknutého typu budú musieť pravdepodobne zostať na zemi dlhšie, než sa čakalo. V Alaska Airlines zaznamenali najnovší incident v piatok (12. 1.), keď sa krátko po štarte odlomila časť trupu prakticky nového lietadla Boeing 737-9 Max.

V niektorých konfiguráciách s väčším počtom sedadiel majú tieto lietadlá na zasiahnutom mieste dvere. Podobný incident s rovnakým typom lietadla spoločnosť evidovala aj týždeň predtým.

Alashka Airlines
Zdroj: TASR/AP

Federálny úrad pre letectvo uzemnil približne 170 lietadiel

Federálny úrad pre letectvo (FAA) a ďalšie orgány v USA nariadili vzhľadom na vyšetrovanie uzemniť všetkých približne 170 lietadiel tohto typu. Spoločnosti Alaska Airlines aj United Airlines lokalizovali uvoľnené uzávery aj na ďalších lietadlách.


Trup modelov 737-9 Max z veľkej časti montuje dodávateľ Boeingu, spoločnosť Spirit AeroSystems. Šéf Boeingu Dave Calhoun pripustil, že nedostatky v kvalite neboli odstránené. Alaska Airlines sa odvolala na jeho vyjadrenia, keď oznámila, že niektoré pre ňu určené lietadlá chce skontrolovať priamo na výrobných linkách.

16. februára 2024, 14:30 Čas čítania 6:07 Najväčšia záhada leteckej histórie: boeing s 239 ľuďmi sa zrazu vyparil z radarov. Kam pred 10 rokmi zmizol? Najväčšia záhada leteckej histórie: boeing s 239 ľuďmi sa zrazu vyparil z radarov. Kam pred 10 rokmi zmizol?

V sobotu (13. 1.) sa musel na letisko v Sappore na severe Japonska vrátiť vnútroštátny let spoločnosti All Nippon Airways, pretože na okne kokpitu lietadiel Boeing 737-800 sa počas letu objavila prasklina. Boeing 737-800 sa líši od modelu Boeing 737-9 Max, ktorého technické problémy sú predmetom vyšetrovaní.


Boeing 737-9 Max je najobľúbenejšie lietadlo amerického výrobcu a najväčší zdroj jeho príjmov. Tento model sa opäť dostal do centra pozornosti po tom, ako bol v roku 2019 zhruba 20 mesiacov uzemnený po dvoch tragických haváriách. Boeing doteraz dodal klientom na celom svete približne 218 strojov 737-9 Max. Alaska Airlines a United Airlines ich majú najviac vo svojej flotile.

Alashka Airlines
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia