Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová TASR
29. januára 2024, 20:52
Čas čítania 1:06

FOTO: Takto vyzerá prvá mobilná stanica záchranárov na Slovensku. Kým čakajú na výjazd, môžu si zacvičiť na workoutovom ihrisku

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Mobilnú stanicu možno v prípade urgentnej potreby naložiť na nákladné autá a previezť ju na miesto určenia.

V obci Komjatice v novozámockom okrese bola v pondelok uvedená do prevádzky prvá stanica mobilnej záchrannej zdravotnej služby na Slovensku. Stanica je vytvorená zo systému autonómnych mobilných staníc (AMoS), ktorý obsahuje viacero samostatných funkčných modulov.

Mobilné stanice sú riešením, ako dostať záchrannú zdravotnú službu na miesta, kde treba zlepšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti. 

„Cieľom je rozmiestniť miesta, odkiaľ vyrážajú záchranky, tak, aby bol čas dojazdu záchraniek k pacientom čo najkratší. Na základe takéhoto plánu sa každých 6 rokov môžu meniť mestá a obce, v ktorých majú byť stanice záchraniek umiestnené,“ informujú v tlačovej správe.

Perfektná vybavenosť

Stanica spĺňa vysoké štandardy. Obsahuje napríklad modul určený na dekontamináciu posádky, sklad liekov a zdravotníckeho materiálu, modul na parkovanie sanitky alebo skladovací modul s workoutovým ihriskom. Projekt je šetrný k životnému prostrediu. 

Autonómne zariadenie disponuje aj energetickým modulom, stanicou pitnej vody, čističkou odpadových vôd a priestorom na zber biologického odpadu. 

„Obstaranie takejto autonómnej mobilnej stanice ZZS v základnom štandarde sa v súčasných cenách pohybuje na úrovni do 100-tisíc eur pre jednu posádku záchrannej zdravotnej služby, čo ju robí lacnejšou než samotné sanitné vozidlo,“ informujú o cenovej dostupnosti.

Zbalia ju a prevezú na potrebné miesto

V prípade urgentnej potreby je možné celý systém naložiť na nákladné autá a previezť ho na miesto určenia.

„V priebehu 48 hodín môže byť stanica nasadená a pracovať. Pandémia ochorenia covid-19, utečenecká kríza na Blízkom východe, vojna na Ukrajine a prírodné katastrofy menia aj doteraz zažité požiadavky na záchrannú zdravotnú službu. Tá potrebuje v 21. storočí pružne reagovať na aktuálne potreby a musí byť schopná presunúť ľudské aj prístrojové kapacity tam, kde sú v danej chvíli najviac potrebné,“ zdôraznil riaditeľ záchrannej zdravotnej služby ZaMED PhDr. Matej Polák.

ZAMEDZAMEDZAMEDZAMED
Zobraziť galériu
(8)
Domov
Zdieľať
Diskusia