Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
5. februára 2024, 7:01
Čas čítania 1:10

Je na slovenskom realitnom trhu bublina? Odborník hovorí, kedy sa situácia vráti do normálu

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ceny nehnuteľností boli za posledných 10 rokov na Slovensku vyššie ako priemer Európskej únie.

Na slovenskom trhu domov a bytov je prirodzený cyklus hľadania cenovej rovnováhy. Nejde o cenovú bublinu, pretože ceny nehnuteľností by nemali zaznamenať prudký prepad svojej hodnoty. Uviedol to v analýze Tomáš Cár z 365.invest.


„Hoci by sa čiastočne dalo súhlasiť, že trh nie je dnes v úplnej cenovej rovnováhe, známky premršteného rastu – bubliny – taktiež nevidíme. Spolu s očakávaným znižovaním úrokových sadzieb centrálnych bánk a následným presahom na úverové sadzby už v polovici tohto roka sa môže aktuálna situácia navrátiť do rovnováhy, a to bez ďalšieho poklesu cien,“ uviedol Cár.


Makroekonomický výhľad pre sektor nehnuteľností pritom hovorí o neutralite. Ide o hľadanie smerovania, kde by v tomto roku nemal výrazne získať či stratiť ani kupujúci, ani predávajúci. Obavy z prudkého prepadu cien alebo exponenciálneho rastu, teda typických znakov cenovej bubliny, nie sú podľa Cára namieste.

Ceny boli priemerne vyššie

Rast cien nehnuteľností na Slovensku bol za poslednú dekádu vyšší ako priemer Európskej únie (EÚ). V porovnaní s krajinami s najvyšším rastom bol však podľa štatistických údajov Eurostatu miernejší. Vývoj nájomného bývania je pritom na Slovensku pod priemerom EÚ.


Príchod nájomného bývania by mohol zreálniť vývoj cien nehnuteľností. Nájomné bývanie by pritom mohlo pomôcť aj trhu práce, ktorý by disponoval väčšou mobilitou. V prípade tzv. bubliny trhu nehnuteľností na Slovensku by väčšina z nej bola vytvorená špekulatívnym investičným dopytom. Boli by to teda byty určené na ďalší prenájom. Tento motív však podľa Cára znižuje faktor relatívne nízkych nájmov.


„Ceny domácich nehnuteľností poklesli podľa posledných údajov Národnej banky Slovenska za tretí kvartál 2023 medziročne v priemere o viac 10 %. Ak by sme sa na tento pokles pozreli optikou investorov, ide o korekciu. Tzv. ‚medvedí trh‘, ktorý je pre cenovú bublinu typický, by sme videli až v prípade, že by bol pokles dvojnásobný voči tomu, čo sme videli,“ priblížil Cár.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Google Mapy
Domov
Zdieľať
Diskusia