Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová
7. februára 2024, 10:22
Čas čítania 1:01

Štát aj zamestnávateľ môžu Slovákom finančne pomôcť s bývaním. Získať môžu až stovky eur mesačne, toto sú podmienky

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Príspevok vypláca úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ale finančne môže s bývaním pomôcť aj zamestnávateľ.

Príspevok na bývanie pre občanov Slovenska môže vyplácať štát, ale aj zamestnávateľ. Žiadosť treba smerovať na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Príspevok je určený pre ľudí v hmotnej núdzi a jeho výška je stanovená podľa počtu osôb, ktoré žijú v domácnosti. Príspevok na štátom podporované bývanie môže poskytnúť aj zamestnávateľ svojmu zamestnancovi, informuje Užitočná Pravda.  

Príspevok od úradu práce, sociálnych vecí a rodiny

Výška príspevku: 

  • Ak je v domácnosti len jeden člen, výška príspevku je stanovená na 95,20 eura mesačne. 
  • Ak sú v domácnosti dvaja členovia, môžu od úradu dostávať 161,60 eura mesačne. 
  • Ak sú v domácnosti traja členovia, úrad im môže vyplatiť až 205,10 eura mesačne. 
  • Domácnosť dostane 248,60 eura mesačne, ak má štyroch členov.
  • Ak má domácnosť viac ako štyroch členov, dostane mesačne 291,90 eura. 

Nárok na príspevok majú osoby, ktoré sa nachádzajú v stave v hmotnej núdze, čo znamená, že príjem človeka nedosahuje sumu životného minima. Daná osoba musí byť zároveň vlastníkom, spoluvlastníkom alebo nájomcom obytného priestoru, na ktorý chce dostať príspevok. Ten sa viaže na nehnuteľnosť, nie na počet osôb užívajúcich byt. Požiadať o príspevok teda môže iba jedna osoba žijúca v nehnuteľnosti.

Príspevok od zamestnávateľa

Zamestnávateľ môže poskytnúť na základe nájomnej zmluvy zamestnancovi príspevok na štátom podporované bývanie v maximálnej sume 360 eur za mesiac. Zamestnávateľ môže preplatiť najviac štyri eurá na štvorcový meter. 

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Ak má zamestnanec nižší pracovný pomer, tak sa suma príspevku zníži v pomere zodpovedajúcom kratšiemu pracovnému času. Človek si môže podať žiadosť o príspevok len u jedného zamestnávateľa. Príspevok sa viaže na nehnuteľnosť, nie na počet osôb užívajúcich byt.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Pavol Zachar, Public Domain Pictures/axelle b
Domov
Zdieľať
Diskusia