Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
8. februára 2024, 9:31
Čas čítania 0:48

Z jadrovej elektrárne Fukušima unikli tisícky litrov rádioaktívnej vody. Elektráreň vysvetlila, či sa treba obávať kontaminácie

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Japonsko od augusta postupne vypúšťa 1,34 milióna ton zriedenej rádioaktívnej odpadovej vody z elektrárne do Tichého oceánu.

Z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima uniklo približne 5 500 litrov rádioaktívnej vody, mimo závodu však nezaznamenali žiadne známky kontaminácie. Vo štvrtok to uviedla spoločnosť TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje. 


Únik zaznamenali v časti elektrárne, ktorá spracováva kontaminovanú vodu, priblížila hovorkyňa TEPCO. „Odhadujeme, že v stredu ráno uniklo približne 5,5 tony (5500 litrov) vody,“ povedala.


Aj napriek tomu plánuje TEPCO odstrániť z okolia pôdu, ktorá by mohla byť kontaminovaná, dodala hovorkyňa. Únik z ventilácie spozoroval jeden z pracovníkov. Elektráreň Fukušima zničili v roku 2011 silné zemetrasenie a následné cunami, ktoré si vyžiadali 18 000 obetí. Išlo o jednu z najhorších jadrových katastrof na svete.

Vypúšťanie rádioaktívnej vody do mora má trvať roky 

Japonsko začalo v auguste s postupným vypúšťaním 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z elektrárne do Tichého oceánu. Voda, ktorá je v areáli elektrárne uskladnená v asi tisíc nádržiach, je stále mierne rádioaktívna a pred vypustením do oceánu ju riedia morskou vodou, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty a znížil sa tak jej možný vplyv na životné prostredie.


Vypúšťanie má trvať desiatky rokov a podľa japonských úradov je bezpečné. Rovnaký názor má aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Tokio za toto rozhodnutie kritizujú Rusko a Čína, ktoré reagovali pozastavením dovozu morských plodov z Japonska.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Zdroj: Flickr/IAEA Imagebank
Domov
Zdieľať
Diskusia