Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
18. februára 2024, 15:19
Čas čítania 0:35

Mokrý sneh komplikuje situáciu na horách. V Tatrách platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

V Tatrách sa môžu vyskytnúť malé samovoľné lavíny, zriedkavo aj základové lavíny z kĺzavého snehu.

Vo Vysokých, v Nízkych a Západných Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).


Na horách v nedeľu očakávajú teplé a slnečné počasie, preto sneh zmäkne a stratí súdržnosť, hlavne popoludní. Rizikové budú južné svahy. Lavínovým problémom bude mokrý sneh. „V najvyšších polohách pribudlo do piatich centimetrov nového snehu. Ten však lavínovú situáciu neovplyvní vzhľadom na jeho malé množstvo,“ priblížil Krajčí.


Dodal, že sa môžu vyskytnúť malé samovoľné lavíny, zriedkavo aj základové lavíny z kĺzavého snehu.


Snehová pokrývka v Tatrách je podľa Krajčího veľmi rôznorodá. Teplé počasie s dažďom spôsobilo premočenie vrchných vrstiev snehu. Tie vplyvom ochladenia stvrdnú. Súvislá snehová pokrývka sa vyskytuje od zhruba 1 200 metrov nad morom.


V Malej a vo Veľkej Fatre je na popoludnie vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo, a to na slnečných svahoch v polohách nad 1 200 metrov.

lavína
Zdroj: TASR/Vladimír Benko/MV SR
Domov
Zdieľať
Diskusia