Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
21. februára 2024, 20:38
Čas čítania 0:37

Ochranári z TANAP-u zachytili prvé kvety. Uvádzajú, že nájsť kvet tejto rastliny sa vo februári ešte nepodarilo

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

V niektorých častiach Tatier sa ešte nachádza sneh, no zároveň už začínajú kvitnúť kvety.

Príroda sa tento rok prebúdza veľmi zavčasu, a to aj v Tatranskom národnom parku (TANAP). Správa TANAP-u informovala, že vo vyšších polohách Tatier sa síce ešte nachádza sneh a pôda je premrznutá, ale v podhorí sa objavilo zopár „poslov jari“, ktorých zmiatlo teplé februárové počasie. Kvety tak vykvitli o niekoľko mesiacov skôr, ako je bežné.


„Pri Svite, kde takisto siaha kompetenčné územie Správy TANAP-u, sme v týchto dňoch spozorovali hneď niekoľko poniklecov slovenských, ktoré tam pravidelne monitorujeme až o mesiac, dva neskôr. Nájsť kvet tejto rastlinky, ktorá pod Tatrami zvestuje príchod jari, sa nám vo februári doposiaľ nepodarilo,“ uvádzajú ochranári.


Poniklece pritom pokrývajú husté chĺpky, ktoré ich čiastočne chránia pred mrazmi. Kvietky sa otvárajú iba počas dňa – aj to len v čase, keď je vonku teplejšie slnečné počasie, na noc sa znova zatvárajú. „Momentálny počet jedincov ani zďaleka nedosahuje stav, aký poznáme v bežnom termíne ich kvitnutia v tejto lokalite, teda koncom marca až začiatkom apríla,“ dodáva Správa TANAP-u.

Domov
Zdieľať
Diskusia