Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR Radka Klučárová
2. marca 2024, 17:20
Čas čítania 0:47

Štát chce obnoviť národnú kultúrnu pamiatku v Banskej Bystrici. Náklady sa vyšplhajú na 12,8 mil. eur

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Národná kultúrna pamiatka je zároveň veliteľskou budovou, ktorá má aj naďalej slúžiť zamestnancom rezortu a vojakom.

Ministerstvo obrany (MO) SR chce obnoviť veliteľskú budovu v Banskej Bystrici, ktorá je zapísaná ako národná kultúrna pamiatka. Predpokladané náklady na rekonštrukciu predstavujú 12,8 milióna eur. Objekt má naďalej slúžiť zamestnancom rezortu a vojakom.

Vyplýva to z materiálu, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Začatie verejného obstarávania musí odobriť vláda.

Rozsiahla obnova

„Cieľom investičnej akcie je zlepšiť stavebno-technický stav veliteľskej budovy, ktorá bude aj naďalej slúžiť pre potreby zamestnancov MO SR a príslušníkov Ozbrojených síl SR. Rekonštrukciou budovy sa vytvoria vhodné administratívne a skladové podmienky pre príslušníkov Ozbrojených síl SR,“ načrtol rezort.


V rámci revitalizácie budovy sa má opraviť fasáda, zrekonštruovať strecha. Časť okien sa má vymeniť alebo repasovať. Vybudovať chcú aj bezbariérový vstup do budovy. Rekonštrukciou má prejsť aj kotolňa, rozvody, technické a sociálne zariadenia. Vzniknúť by mali aj priestory na skladovanie zbraní a chránené priestory.


Spresnenie predpokladaných nákladov na stavebné práce, ako aj termíny realizácie stavby budú závisieť od procesu verejného obstarávania.

Budova s bohatou históriou

Autorom stavby je český architekt Jaroslav Rössler. Budova má za sebou bohatú históriu. Počas druhej svetovej vojny bola centrom organizovania protifašistického odboja, formovania Československej armády a súčasne sídlom Slovenskej národnej rady a miestom plánovania SNP, zdôrazňujú Hospodárske noviny. 

BB, ministertsvo obrany, veliteľstvo
Zdroj: Google Maps
Domov
Zdieľať
Diskusia