Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
4. marca 2024, 7:46
Čas čítania 1:05

Koalícia už má jasno, ako bude reagovať na rozhodnutie Ústavného súdu. Chystajú novinky, Gašpar a Migaľ prezradili detaily

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Tibor Gašpar nevylučuje, že budú reagovať ďalšou novelou Trestného zákona.

Poslanec Národnej rady SR Tibor Gašpar nevylučuje, že koalícia bude na rozhodnutie Ústavného súdu SR reagovať ďalšou novelou Trestného zákona. Uviedol to v nedeľnej relácii TA3 V politike.

Podľa poslanca Samuela Migaľa z Hlasu-SD je na koalícii, respektíve koaličnej rade, či takúto novelu pripraví. Opozičná poslankyňa Zuzana Števulová odkázala, že nikto vláde neberie právo predkladať zákony, mali by však prejsť riadnym legislatívnym konaním.

„Ako má vláda realizovať trestnú politiku, ak nie tým, že predkladá zákony, a Ústavný súd ich pozastaví?“ skonštatoval Gašpar. Avizuje určité zmeny, konkrétnosti však nepovedal. Nie je tak známe, kedy a v akej forme budú zmeny predložené, ani to, či pôjde o riadne alebo skrátené legislatívne konanie.

Otvorená je aj otázka, či sa to stane až po definitívnom vyjadrení Ústavného súdu SR.

Jeho nedávne rozhodnutie pri novele Trestného zákona Gašpar rešpektuje, považuje ho však za politické, nejasné a nezrozumiteľné. Verí, že verdikt súdu nepadne až po rokoch.

Koalícia sa musí rozhodnúť, kedy predložia novú novelu Trestného zákona

Migaľ vyhlásil, že je dohodou koalície alebo koaličnej rady, či a kedy takúto novelu zákona pripraví. Odpovedal tak na otázku, či bude predložená novela skôr alebo počkajú na verdikt súdu. Hlas spolu so Smerom odmietajú, že by rozhodnutie Ústavného súdu SR bolo nejakou súťažou. Reagovali tak aj na opozíciu, podľa ktorej ide o víťazstvo demokracie, ústavnosti, spravodlivosti a ľudských práv.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Podľa Števulovej neberie nikto vláde právo predkladať a novelizovať zákony, musí to však prejsť riadnym legislatívnym konaním. Zdôrazňuje potrebu kvalitnej trestnej legislatívy. Na margo rozhodnutia Ústavného súdu poznamenala, že súd vie dobre, čo robí, a vie zareagovať, keď sa niekto snaží prekaziť jeho základnú úlohu. Snahy koalície o znižovanie jeho dôveryhodnosti odsudzuje.

gašpar
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia