Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
4. marca 2024, 14:02
Čas čítania 0:50

NATO začne na severe Európy veľké cvičenie. Chcú sa zamerať na ochranu nového územia Aliancie

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Novorozšírené NATO začína rozsiahle vojenské cvičenia v severnej Európe.

Severoatlantická aliancia začína v pondelok rozsiahle vojenské cvičenia Nordic Response 24, ktoré budú trvať takmer dva týždne a budú sa zameriavať na obranu nového, rozšíreného územia Aliancie na severe Európy.

Tieto cvičenia sa budú konať pod nórskym velením v severných oblastiach Fínska, Nórska a Švédska a zúčastní sa na nich vyše 20-tisíc vojakov z viacerých krajín. Účastníkom je aj Fínsko, ktoré do NATO vstúpilo vlani, a prítomné je prvýkrát ako členská krajina.

Ďalšími účastníckymi krajinami na cvičení, ktoré bude trvať do 15. marca, sú Belgicko, Británia, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Kanada, Nemecko, Nórsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a USA.

„Cvičenia potvrdia operačnú spôsobilosť NATO, jeho súdržnosť a odhodlanie brániť celé územie Aliancie,“ uviedla fínska armáda vo vyhlásení. Budú zahŕňať aj vzdušný priestor a námorné oblasti.

Cvičenie je súčasťou rozsiahlych manévrov Steadfast Defender

Cvičenia Nordic Response 24 sú súčasťou rozsiahlejších manévrov NATO Steadfast Defender, ktoré sa konajú od januára do mája tohto roka. Fínska armáda ich označila za najdôležitejšie cvičenia NATO za posledné desaťročia.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

Program Steadfast Defender 24 je navrhnutý tak, aby simuloval reakciu NATO na útok. Manévre pozostávajú zo série na seba nadväzujúcich cvičení, ktoré sa konajú v lokalitách od Severnej Ameriky po východné krídlo NATO. Zúčastňuje sa na nich viac než 90-tisíc vojakov zo všetkých 31 členských krajín NATO a zo Švédska.

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Domov
Zdieľať
Diskusia