Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
19. marca 2024, 17:46
Čas čítania 0:50

Slovenská banková asociácia avizuje výrazné zmeny. Slováci budú môcť využívať okamžité platby medzi bankami

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

V rámci zmeny avizujú aj zvýšenú ochranu pred podvodmi.

Prijímanie okamžitých platieb v eurách bude pre banky v eurozóne povinné najneskôr od 9. januára 2025 a ich odosielanie najneskôr od 9. októbra 2025. V krajinách mimo eurozóny majú byť povinne dostupné o dva roky neskôr. Do konca roka 2025 sa tak okamžité platby stanú novým normálom aj v slovenskom bankovom sektore, informovala v utorok Slovenská banková asociácia (SBA).


V Úradnom vestníku Európskej únie bolo zverejnené nové nariadenie o okamžitých platbách, ktoré nadobudne účinnosť 8. apríla tohto roka. Poskytovatelia platobných služieb so sídlom v eurozóne majú následne lehotu deväť mesiacov na prípravu prijímania a 18 mesiacov na prípravu odosielania okamžitých platieb v eurách.


„Zároveň podľa nariadenia akékoľvek poplatky, ktoré poskytovateľ platobných služieb účtuje platiteľom a príjemcom v súvislosti so zasielaním a s prijímaním okamžitých úhrad, nesmú byť vyššie než poplatky, ktoré daný poskytovateľ platobných služieb účtuje v súvislosti so zasielaním a prijímaním iných úhrad zodpovedajúceho typu,“ priblížila SBA.

Zvýšená ochrana pred podvodmi

Pre zvýšenie ochrany pred podvodmi a posilnenie dôvery v platby zavádza nariadenie novú službu overenia príjemcu, ktorú budú môcť klienti v rámci eurozóny využívať od októbra 2025. Platiteľ si bude môcť pri zadávaní platby prostredníctvom svojej banky overiť zhodu zadaného čísla účtu (IBAN) s menom príjemcu. Na základe spätnej informácie o miere zhody sa klient bude môcť rozhodnúť o autorizácii platby.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Eduardo Soares/na voľné použitie
Domov
Zdieľať
Diskusia