Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
31. marca 2024, 11:41
Čas čítania 1:07

Cena kakaa láme rekordy. Analytik uvádza dôvody a naznačuje vyhliadky do budúcna

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Výrobcovia kakaa už musia siahnuť do svojich zásob. Svetové zásoby sú výrazne nízke a vystačili by pri súčasnom svetovom dopyte iba na 108 dní.

Na Veľkú noc radšej slepačie vajíčko vyfúknuté ako čokoládové, pretože ceny kakaa sú na svojich maximách. Hovorí to Marek Nemky, analytik finančných trhov spoločnosti XTB. Kombinácia pomerne silného dopytu s prudkým poklesom produkcie kakaa spôsobili podľa neho výrazný nárast cien uvedenej komodity.

Výrobcovia už siahajú aj po svojich zásobách

„Navyše na trhu s kakaom sa nachádzame takmer už tri roky v deficite. To znamená, že dopyt a konzumácia čokolády prevyšuje objemy produkcie. Výrobcovia tak musia siahať do svojich zásob, ktoré sa už postupne začínajú vyčerpávať. Svetové zásoby sú výrazne nízke a vystačili by pri súčasnom svetovom dopyte iba na 108 dní. A aby toho na tomto trhu nebolo málo, tak EÚ zaviedla novú reguláciu, ktorá bude platná od roku 2025. Bude zakazovať obchodovanie v EÚ s komoditami, ktoré boli vypestované na odlesňovaných územiach alebo pri ich produkcii bola použitá detská práca. Väčšina vypestovaného kakaa spĺňa obidve z týchto podmienok,“ vysvetlil.


Upozornil, že v tomto ani v ďalšom roku sa zatiaľ neočakáva normalizácia na trhu s kakaom, keďže produkcia sa z roka na rok nedokáže dostatočne zvýšiť, aby pokryla celý trh aj s deficitom. Kakaovníkom totiž trvá až päť rokov, pokiaľ narastú do veľkosti schopnej produkovať plody, a tak bude nutné sa so zvýšenými cenami zmieriť.

Ako to bude s cenami kakaa v najbližšej budúcnosti? 

„Ceny sú v súčasnosti na burze pomerne vysoké a poháňajú ich nielen výrobcovia, ale aj špekulanti, ktorí na trh vstupujú. Príliš pozitívne by som situáciu nevidel, keďže dopyt aj pri súčasných cenách je zatiaľ pomerne stabilný. V tejto sezóne sa očakáva iba päťpercentný pokles dopytu, čo nestačí na výraznejší cenový pokles. S vyššími cenami kakaa a čokolády v dlhšom horizonte by sme teda mali počítať,“ dodal analytik.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Refresher/Jana Chovancová
Domov
Zdieľať
Diskusia