Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
12. apríla 2024, 10:32
Čas čítania 0:52

Ministerstvo v lete vyhlási verejné obstarávanie na úsek D1 Turany – Hubová. Výstavba poslednej časti diaľnice bude stáť miliardu

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Verejné obstarávanie na úsek D1 Turany – Hubová by chceli vyhlásiť v lete.

Ministerstvo dopravy podalo žiadosť o vydanie územného rozhodnutia na úsek diaľnice D1 Turany – Hubová. Oznámil to v tomto týždni šéf rezortu Jozef Ráž s tým, že verejné obstarávanie na zhotoviteľa by chceli vyhlásiť v lete. Ide o poslednú nerozostavanú časť diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami. „Je to veľmi dobrá správa,“ zhodnotil minister.

Ráž ešte v polovici marca po stretnutí so starostami dotknutých obcí z Liptova a Turca deklaroval, že jedinou možnou alternatívou výstavby úseku je tunelový variant. Medzi starostami však vo veci naďalej nepanuje úplná zhoda. Z ôsmich obcí väčšina podporuje tunelový variant, dve obce – Krpeľany a Ratkovo – sú proti. Boja sa straty podzemných vôd.

Podali preto odvolanie voči výnimke z vodnej EIA, ktorú pre úsek udelil Okresný úrad v Žiline. Aktuálne o odvolaní rozhoduje ministerstvo životného prostredia, sekcia vôd.

„MŽP ešte nevydalo rozhodnutie. V záujme urýchlenia procesov sme však podali žiadosť o územné rozhodnutie vopred, aby si príslušný úrad vec mohol naštudovať, vysvetlila hovorkyňa rezortu dopravy Petra Poláčiková.

Rezort životného prostredia študuje materiály

Okrem Krpelian a Ratkova vzniesli námietku aj ďalší účastníci. Z rezortu životného prostredia pre TASR potvrdili, že aktuálne sa dôkladne oboznamujú so spisovým materiálom. „A to s cieľom rozhodnúť v ďalšom procese objektívne a v súlade s platnou legislatívou,“ poznamenali.

Odhadovaná suma za výstavbu úseku diaľnice D1 Turany – Hubová sa pohybuje okolo miliardy eur.

diaľnica
Zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová
Domov
Zdieľať
Diskusia