Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová
22. apríla 2024, 14:04
Čas čítania 1:09

AKTUÁLNE: Exposlanec Dominik Feri pôjde za znásilnenie na 3 roky do väzenia

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Dnes potvrdil rozsudok odvolací Mestský súd v Prahe.

Český exposlanec Dominik Feri pôjde na tri roky do väzenia za znásilnenie a pokus oň. Obetiam musí zaplatiť aj finančné odškodné. Ferimu trest v pondelok potvrdil odvolací Mestský súd v Prahe, rozhodnutie je tak právoplatné.

 
Feri neuspel so svojou pondelkovou obhajobou, v ktorej sa snažil spochybniť dôveryhodnosť výpovedí troch poškodených. Poukazoval napríklad na to, že aj po tom, čo došlo k trestným činom, s ním boli aj naďalej v kontakte. Súdu navrhol, aby prvostupňový rozsudok zrušil a oslobodil ho spod obžaloby alebo prípad vrátil obvodnému súdu.

Vinu stále presúval na obete 

Na jeho obhajobu reagoval štátny zástupca Aleš Cimbala. „Nevidím žiaden prejav sebareflexie, žiadnu reakciu na to, že celé trestné konanie malo akékoľvek výchovné účinky,“ citoval Cimbalu server Novinky.cz. Feri sa podľa štátneho zástupcu venoval len škandalizácii a vinu presúval na obete. S tým však exposlanec nesúhlasil. „Čudujem sa, že je mi vyčítaný nedostatok sebareflexie. Nemôžem sa ospravedlňovať za niečo, čo sa nikdy nestalo,“ reagoval Feri.


Odvolací súd pripomenul, že nehodnotí samotné dôkazy, ale preskúmava, ako s nimi zaobchádzal prvostupňový súd. Ten podľa Mestského súdu neurobil žiadnu chybu, žiadne dôkazy neopomenul ani neuprednostnil pred inými. Dokazovanie sa teda uskutočnilo v súlade so zákonom, preto rozsudok prvostupňového súdu potvrdil.


Ako podotkla stanica ČT24, Feri sa ešte môže dovolať na Najvyšší súd. Dovolanie však nemá odkladný účinok a pondelkový právoplatný verdikt tak ostáva v platnosti.


Obžaloba opisuje tri skutky. Pri dvoch Feri ešte ako študent Právnickej fakulty Univerzity Karlovej a člen zastupiteľstva mesta Teplice znásilnil vo svojom byte v Prahe dve ženy. Jedna z nich mala v tom čase 17 rokov, za čo mu hrozila vyššia trestná sadzba. Tretí skutok, klasifikovaný ako pokus o znásilnenie, sa podľa obžaloby odohral v Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR, kde Feri v kuchynke obťažoval svoju stážistku.

Domov
Zdieľať
Diskusia