Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
9. mája 2024, 19:01
Čas čítania 1:22

Školy po celom Slovensku sa môžu zapojiť do špeciálnej výzvy. Štát im poskytne takmer 200 miliónov eur

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

O úspešných uchádzačoch vo výzve budú rozhodovať priamo regióny.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR ohlásilo novú výzvu za takmer 200 miliónov eur, ktorá pomôže školám vo všetkých regiónoch Slovenska stať sa modernejšími inštitúciami. Výzva bola podľa ministra investícií Richarda Rašiho pripravovaná už jeho predchodcami, ale v decembri 2023 bola zrušená.


„Urobili sme výzvu, ktorá je určená na rekonštrukciu stredných, základných škôl, ale aj základných umeleckých škôl, a to na rozširovanie kapacít, na vybavenie učební, ale aj na rekonštrukciu jedální. Je dokonca aj na športovú infraštruktúru, ktorá súvisí s poskytovaním vzdelávania na týchto školách,“ priblížil Raši.


Ide podľa neho o výzvu, o ktorej sa nebude rozhodovať na MIRRI, ale v ktorej o úspešných uchádzačoch budú rozhodovať priamo regióny – rady partnerstva alebo kooperačné rady.

„Výzva je takmer štvornásobne väčšia, ako bola pôvodná výzva, ktorá bola na 50 miliónov eur. Tí, ktorí sa uchádzali o eurofondy v zrušenej výzve, budú môcť spracovanú projektovú dokumentáciu použiť nezmenenú aj teraz,“ vyzdvihol minister.

Rozpočet by mohli navýšiť o 40 miliónov eur


Zdôraznil, že peniaze z výzvy sa budú môcť použiť nielen na rekonštrukciu a modernizáciu základných a stredných škôl, ale aj na rozširovanie ich kapacít. „Je to otvorená výzva, teda bude možné hlásiť sa do nej dovtedy, kým nebudú vyčerpané finančné prostriedky,“ spresnil Raši. Výzva by podľa neho mohla byť rozšírená o ďalších asi 40 miliónov eur.


Rozhodovanie na úrovni krajov by podľa Kaliňáka malo byť aj o tom, do akej miery vyššie územné celky (VÚC) zohľadnia potreby miest a obcí. „VÚC-ky ako zriaďovatelia stredných škôl si musia uvedomiť, že ich stredné školy nemajú perspektívu bez žiakov zo základných škôl. Na to sa pri tejto výzve a pri jej vyhodnocovaní v regiónoch musí prihliadať,“ doplnil štátny tajomník MIRRI.


„Aj suma 46 miliónov eur je v tejto chvíli vo výzvach pre kvalitné stredné školy v rámci tzv. fondu spravodlivej transformácie, a to pre stredné školstvo v Trenčianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. K dnešnému dňu máme predložených už 23 projektov v objeme viac ako 32 miliónov eur. Takže ešte do sumy 46 miliónov eur sú na ťahu VÚC, ktoré si môžu požiadať o ďalšie peniaze na stredné školy,“ uzavrel Kaliňák.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Roman Hanc
Domov
Zdieľať
Diskusia