Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová TASR
18. júna 2024 o 15:29
Čas čítania 1:40

Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie. Schválili novelu, Slováci si poriadne priplatia

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Čo sa deje: Národná rada posunula do druhého čítania novelu zákona o zvýšení spotrebnej dani z tabakových výrobkov.

  • Spotrebná daň z tabakových výrobkov sa má od budúceho roka vzťahovať aj na náplne do elektronickej cigarety, na nikotínové vrecúška a iné nikotínové výrobky. 
  • Táto daň sa má v ďalších rokoch postupne zvyšovať. Návrh zákona je súčasťou konsolidačných opatrení.
  • Jednotlivé ustanovenia novely by mali nadobudnúť účinnosť postupne 1. novembra 2024, 1. februára 2025, 1. januára a 1. februára 2026.

Prečo je to dôležité: Informovanie verejnosti o schvaľovaní a postupnom nadobúdaní účinnosti jednotlivých ustanovení novely zákona je dôležité pre pripravenosť výrobcov, predajcov a spotrebiteľov na nové daňové povinnosti.

Citát: „Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a zadlženie Slovenska je návrh zákona súčasťou konsolidačných opatrení, ktorých realizáciou sa zabezpečia dodatočné príjmy štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky,“ zdôraznilo Ministerstvo financií (MF).

Anketa:
Si užívateľ tabakových výrobkov?
Áno, kupujem ich pravidelne.
Príležitostne.
Nie, vyhýbam sa im.
Áno, kupujem ich pravidelne.
51 %
Príležitostne.
22 %
Nie, vyhýbam sa im.
27 %

Širší kontext: Novelu zákona posunula Národná rada do druhého čítania. Cieľom návrhu je aj zavedenie označovania výrobkov súvisiacich s tabakovými výrobkami kontrolnou známkou a stanovenie lehoty na dopredaj týchto výrobkov neoznačených kontrolnou známkou, sprehľadnenie a kontrola pohybu výrobkov súvisiacich s tabakovými výrobkami a bezdymovými tabakovými výrobkami či rozšírenie definície bezdymového tabakového výrobku o žuvací tabak a šnupavý tabak.

Zmeny majú podľa MF priniesť do rozpočtu 15 miliónov eur v budúcom roku, 126 miliónov eur v roku 2026 a 180 miliónov eur v roku 2027.


Rezort financií upozornil, že spotreba nových, inovatívnych tabakových výrobkov na Slovensku každý rok rastie, a to v čoraz mladších vekových skupinách. Stávajú sa tak náhradami klasických tabakových výrobkov. 


Daň sa pritom podľa MF považuje za jeden z najúčinnejších nástrojov kontroly spotreby výrobkov patriacich do negatívnych externalít, a to najmä pri mladšej populácii. Na výzvy spojené s novými produktmi má v krátkom čase reagovať aj Európska únia. „Pokiaľ ide o región V4, Poľsko v súčasnosti zdaňuje elektronické cigarety, Maďarsko elektronické cigarety a nikotínové vrecúška a Česko zdaňuje elektronické cigarety, nikotínové vrecúška, iné nikotínové výrobky, žuvací tabak a šnupavý tabak,“ priblížil rezort financií.


Vzrastajúca spotreba takýchto výrobkov bez účinnej kontroly znamená podľa MF aj vyššie riziko daňových únikov. Na základe údajov z eKasy od januára 2022 do decembra 2023 ich spotreba výrazne vzrástla. Predaj elektronických cigariet medziročne vzrástol o 200 % a nárast predaja nikotínových vrecúšok predstavoval 57 %.


Keďže v súčasnosti podľa rezortu financií neexistuje ucelený rámec kontroly ich predaja a časť produktov môže byť nelegálna, respektíve zdraviu škodlivá, navrhuje zaviesť systém evidencií na obchodovanie s predmetnými tovarmi vrátane kontroly ich distribúcie a predaja na diaľku. Výkon kontroly nad tovarom súvisiacim s tabakovými výrobkami sa zverí colným úradom.

Prečítaj si aj tieto články: 

18. júna 2024 o 9:23 Čas čítania 1:11 Danko, Žiga aj Šutaj Eštok fandili Slovákom priamo vo Frankfurte. V rovnakom čase tam bol vládny špeciál, pracovný program nemali Danko, Žiga aj Šutaj Eštok fandili Slovákom priamo vo Frankfurte. V rovnakom čase tam bol vládny špeciál, pracovný program nemali
13. júna 2024 o 7:33 Čas čítania 1:00 Parlament schválil výraznú zmenu rekreačných poukazov z dielne SNS. Novinka pomôže rodičom zamestnaných Slovákov Parlament schválil výraznú zmenu rekreačných poukazov z dielne SNS. Novinka pomôže rodičom zamestnaných Slovákov
12. júna 2024 o 14:51 Čas čítania 0:54 Vláda schválila návrh bezpečnostných opatrení lex atentát: politici chcú obmedziť zhromaždenia, budú platiť prísne obmedzenia Vláda schválila návrh bezpečnostných opatrení lex atentát: politici chcú obmedziť zhromaždenia, budú platiť prísne obmedzenia
Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay/rebcenter-moscow
Domov
Zdieľať
Diskusia