Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied zverejnil zábery polárnej žiary z observatórií na Skalnatom plese a v Starej Lesnej.
Oblohu nad našou krajinou ešte 23. apríla rozžiarila polárna žiara, nazývaná ako aurora borealis alebo aurora australis. Fascinujúci prírodný úkaz zaznamenali aj kamery z observatórií na Skalnatom plese a v Starej Lesnej. Video zverejnil Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied na Instagrame.
Polárna žiara sa najčastejšie vyskytuje v blízkosti severného a južného pólu Zeme. Nečakaný prírodný úkaz v našich končinách bol následkom silnej geomagnetickej búrky. Pohľad na oblohu sfarbenú do odtieňov fialovej sa tak výnimočne naskytol aj Slovákom.
Prírodný úkaz vzniká stretom iónov zemskej atmosféry a slnečného vetra. „Slnečný vietor pozostáva z častíc, ktoré sú emitované zo Slnka do vesmíru. Keď sa tieto častice dostanú do zemskej magnetosféry, ktorá chráni našu planétu pred týmito časticami, môžu interagovať s atómovými a molekulovými vrstvami atmosféry. Pri tejto interakcii sa uvoľňuje energia, ktorá môže byť viditeľná ako polárna žiara,“ vysvetľujú odborníci z portálu iMeteo.