Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Radka Klučárová
24. apríla 2023, 8:29
Čas čítania 0:30

Videli ste ju? Polárna žiara nad Slovenskom sfarbila oblohu na fialovo

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Prírodný úkaz sa najčastejšie vyskytuje v blízkosti severného a južného pólu Zeme a nazýva sa Aurora Borealis alebo Aurora Australis.

V nedeľu večer sa nad Slovenskom ukázala polárna žiara. Nad našou krajinou bolo prevažne jasno, výnimkou bola západná časť krajiny. Žiaru pozorovali v plnej nádhere obyvatelia stredného aj východného Slovenska, informuje portál iMeteo.sk.

Obloha sa sfarbila do odtieňov fialovej farby a krásny pohľad ponúkla aj ľuďom zo susedných štátov. 

Prírodný úkaz sa najčastejšie vyskytuje v blízkosti severného a južného pólu Zeme a nazýva sa Aurora Borealis alebo Aurora Australis, približujú meteorológovia. 

Vzniká stretom iónov zemskej atmosféry a slnečného vetra. „Slnečný vietor pozostáva z častíc, ktoré sú emitované zo Slnka do vesmíru. Keď sa tieto častice dostanú do zemskej magnetosféry, ktorá chráni našu planétu pred týmito časticami, môžu interagovať s atómovými a molekulovými vrstvami atmosféry. Pri tejto interakcii sa uvoľňuje energia, ktorá môže byť viditeľná ako polárna žiara,“ vysvetľujú odborníci. 

Polárna žiara nad Slovenskom.
Polárna žiara nad Slovenskom. Zdroj: SHMÚ, B. Ijneb (Facebook)
Domov
Zdieľať
Diskusia