Tento návrh sa v Rusku stretol s odporom.
Poľská Komisia pre štandardizáciu zahraničných názvov nechce, aby v ich názvosloví viac existoval ruský Kaliningrad, upozornil Euractiv. Zaviesť by sa mal staronový názov Kráľovec, po poľsky Królewiec.
Na návrh už stihol zareagovať aj Kremeľ. „Toto už nie je ani rusofóbia. Čo sa deje v Poľsku, sú procesy hraničiace so šialenstvom,“ povedal hovorca Dmitrij Peskov.
Nesúhlas vyjadril aj bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medvedev: „Ak sa Poliakom názov Kaliningrad nepáči, Poľsko by malo svoje názvy ulíc, ktoré kedysi okupovali Nemci, nahradiť nemeckými menami.“
Medvedev narážal na historický kontext, ktorý je pre Poliakov hlavným motívom pri zmene názvu Kaliningrad. Toto mesto ležiace na pobreží Pobaltského mora medzi Litvou a Poľskom pripadlo Sovietskému zväzu v roku 1945 po Postupimskej konferencii.
Mesto zmenilo názov až o rok neskôr. Königsberg (Kráľovec) premenovali na Kaliningrad na počesť boľševického revolucionára Michaila Ivanoviča Kalinina v roku 1946. Kalinina bol svojho času jedným z ľudí, ktorí nariadili popravu 21-tisíc poľských vojenských väzňov.
Okrem toho sa Kalinin podieľal aj na vojnovom zločine vraždy poľských dôstojníkov v Katyňskom lese. Samotný názov mesta Kaliningrad je podľa poľskej komisie umelý a nesúvisí to ako s históriou mesta, tak ani s regiónom, kde sa nachádza.
Ako tretí na možnú zmenu názvu mesta reagoval aj ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev. Podľa neho sa podobné pokusy objavili aj v minulosti. Niektorí poľskí politici používali pôvodný názov mesta Królewiec aj napriek tomu, že nešlo o oficiálny názov. „Z praktického hľadiska sa teda nič nemení,“ povedal.
Názov Kráľovec (po poľsky Królewiec) pochádza z 13. storočia, keď bol mestu pridelený po založení. Zásuhu na tom má križiacky Rád nemeckých rytierov, ktorým územie dlhé roky patrilo.