Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
14. mája 2023, 14:01
Čas čítania 1:08

Zelenskyj: Nezaútočíme na Rusko, nemáme na to čas, silu ani zbrane

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Zelenskyj sa počas návštevy Nemecka vyjadril, že útok na Rusko nechystajú. Ich cieľom je oslobodiť Ukrajinu.

Nemecko bude podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude nevyhnutné, povedal to v nedeľu nemecký kancelár Olaf Scholz po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Berlíne. 


„Povedal som to už mnohokrát, a zopakujem to tu aj dnes: budeme vás podporovať tak dlho, ako to bude nevyhnutné,“ vyhlásil Scholz na spoločnej tlačovej konferencii so Zelenským.
Kým 444-dňová nemilosrdná ruská agresia mala podľa Scholza zásadné geopolitické dôsledky, primárne postihla ukrajinský ľud.


Ukrajinský prezident na stretnutí s nemeckým kancelárom zároveň uistil, že pripravovaná ukrajinská protiofenzíva je zameraná výlučne na oslobodenie Ruskom okupovaných území Ukrajiny, nie na útoky na ruské teritórium. 

„Nezaútočíme na ruské teritórium. Oslobodíme naše obsadené územia... Nemáme na to čas, sily ani zbrane nazvyš,“ uviedol Zelenskyj. Ukrajinský líder zároveň požiadal Nemecko, aby spolu s ostatnými partnermi podporilo jeho krajinu prostredníctvom dodávok moderných stíhačiek.

Nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas tlačovej konferencie 14. mája 2023 v Berlíne. Ide o vôbec prvú Zelenského návštevu v Nemecku od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas tlačovej konferencie 14. mája 2023 v Berlíne. Ide o vôbec prvú Zelenského návštevu v Nemecku od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Zdroj: TASR/AP

Kyjev počas jeho návštev v európskych hlavných mestách pracuje na „vytvorení koalície bojových lietadiel“, povedal Zelenskyj. „Pre Ukrajinu je to veľmi dôležité, aby sme naše úsilie koordinovali,“ zdôraznil s tým, že Rusko má v súčasnosti vo vzdušnom priestore prevahu a to je potrebné zmeniť.


Samotný Scholz sa k tomu vyjadril zdržanlivo. Ako vyzdvihol, Nemecko dodalo Ukrajine množstvo zbraní vrátane veľmi modernej protivzdušnej obrany. „To je to, na čo sa dnes ako Nemci sústreďujeme,“ povedal.


Nemecký kancelár zároveň potvrdil, že v popoludňajších hodinách spoločne so Zelenským odletí do nemeckého mesta Aachen v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, kde ukrajinský prezident prevezme prestížnu medzinárodnú Cenu Karola Veľkého. Tá bola udelená ukrajinskému ľudu za prínos k jednote Európy. S príhovormi na slávnostnom udeľovaní vystúpia okrem Scholza aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Na Refresheri ti pravidelne prinášame reportáže z ukrajinských bojových frontov. Prečítať si ich môžeš na tomto odkaze.
Domov
Zdieľať
Diskusia