Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
15. mája 2023, 14:08
Čas čítania 1:31

V Turecku spočítali 99,4 % hlasov v prezidentských voľbách. Zatiaľ sa nerozhodlo, ukazujú výsledky

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Súčasný prezident Recep Tayyip Erdogan má pred svojím hlavným súperom náskok. Pravdepodobne však nepresiahne 50 percent hlasov, a tak sa v Turecku bude konať druhé kolo prezidentských volieb.

Prezidentské voľby v Turecku zrejme smerujú k druhému kolu. Prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý vládne v krajine pevnou rukou už 20 rokov, má totiž v pondelok náskok pred svojím hlavným súperom Kemalom Kiličdarogluom, ale nedosahuje počet hlasov potrebný pre víťazstvo už v prvom kole. 


Po sčítaní 99,4 percenta hlasov odovzdaných v Turecku a 84 percent hlasov zo zahraničia získal Erdogan 49,4 percenta a jeho súper Kiličdaroglu dostal 45 percent, informoval novinárov šéf Najvyššieho volebného výboru Ahmet Yener. Tretí prezidentský kandidát, nacionalistický politik Sinan Ogan, mal 5,2 percenta.


Erdogan (69) v skorých ranných hodinách svojim podporovateľom povedal, že stále môže zvíťaziť. Dodal však, že bude rešpektovať rozhodnutie národa, ak sa bude musieť konať aj druhé kolo prezidentských volieb 28. mája. Táto situácia nastane, ak Erdoganov zisk hlasov nepresiahne 50 percent.


Voľby sú pozorne sledované z hľadiska toho, či strategicky umiestnená členská krajina NATO zostane pod kontrolou čoraz viac autoritárskeho prezidenta Erdogana alebo sa vydá na demokratickejšiu cestu, ktorú presadzuje Kiličdaroglu. Turecku patrí na severe pobrežie Čierneho mora a na juhu susedí s Iránom, Irakom a so Sýriou.


Prieskumy verejnej mienky ukazovali pred nedeľným hlasovaním mierny náskok Kiličdaroglua, spoločného kandidáta koalície šiestich opozičných strán, pred Erdoganom, ktorý vládne v Turecku od roku 2003 ako premiér aj ako prezident.

Recep Tayyip Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan. Zdroj: TASR/AP

Opozícia má nádej

Kiličdaroglu (74) vníma druhé kolo volieb optimisticky a dúfa vo víťazstvo. „Určite v druhom kole zvíťazíme... a prinesieme demokraciu,“ povedal s tým, že Erdogan stratil dôveru občanov, ktorí teraz žiadajú zmenu.


Ogan nepovedal, koho svojim voličom odporučí, ak sa bude konať druhé kolo. Údajne ho podporujú voliči, ktorí si želajú zmenu po dvoch desaťročiach Erdoganovho pôsobenia pri moci, ale nie sú presvedčení, že šesťstranová aliancia vedená Kiličdarogluom je schopná riadiť krajinu.


Výsledky nedeľných parlamentných volieb ukázali, že Erdoganova vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja si zachová väčšinu v 600-člennom parlamente. Ten však prišiel o mnohé zákonodarné právomoci po referende, ktoré v roku 2017 tesne odsúhlasilo zmenu systému riadenia krajiny na výkonný prezidentský systém.


Turecká tlačová agentúra Anadolu uviedla, že Erdoganova aliancia vrátane vládnucej strany AKP získala okolo 49,3 percenta hlasov, kým Kiličdarogluova Národná aliancia má okolo 35,2 percenta a podpora pre prokurdskú stranu je nad desať percent.


Fakt, že Erdogan si zachová parlamentnú väčšinu, zvyšuje aj jeho šance zvíťaziť v druhom kole prezidentských volieb – zrejme viac voličov podporí Erdogana, aby sa nerozbil zákonodarný proces.

Domov
Zdieľať
Diskusia