Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
17. mája 2023, 17:28
Čas čítania 1:00

MAPA: Tieto časti Slovenska ešte dnes večer zasiahnu silné lejaky. SHMÚ odhaduje, kedy by intenzívne zrážky mohli ustať

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Niektoré toky na Slovensku v stredu dosiahli stupne povodňovej aktivity.

Za posledných 24 hodín sa vyskytli zrážky na celom území Slovenska. Plošne spadlo od 10 do 30 milimetrov, na severozápade a západe lokálne do 40 mm. Na krajnom západe dosiahli denné úhrny okolo 55 mm. Menej zrážok padlo na juhu stredného Slovenska a na krajnom východe. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti.

„Po niekoľkých hodinách trvalých a lokálne aj výdatných zrážok zaznamenávame v niektorých povodiach na tokoch výrazné vzostupy vodných hladín,“ konštatuje SHMÚ.
Ide predovšetkým o povodia slovenského úseku Moravy, Váhu (najmä v povodí Kysúc a menších povodiach Malých a Bielych Karpát, ale aj Javorníkov) a v povodí hornej Nitry.

V ostatných povodiach prevažuje podľa meteorológov mierny vzostup až vzostup vodných hladín, hladiny mnohých tokov sú však rozkolísané. V noci a ráno dosiahli niektoré toky stupne povodňovej aktivity.

Silné dažde zapríčinia prudký vzostup slovenských riek

Vyvrcholenie zrážkovej činnosti očakávajú meteorológovia ešte počas stredy. Vo štvrtok 18. mája síce zrážky očakávajú tiež, ale v menšej intenzite. Väčšina vodných tokov by tak mala kulminovať v priebehu večerných a nočných hodín, prípadne v prvej polovici štvrtka. „Výnimkou budú len dolné časti väčších tokov, kde očakávame následné vzostupy z dotekania,“ podotýka SHMÚ.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Meteorológovia však v najbližších hodinách očakávajú vzostup aj na slovenskom úseku Moravy a Dunaja, a to pre zrážky v horných častiach ich povodí. V Moravskom Svätom Jáne na Morave očakávajú kulmináciu na úrovni prvého až druhého stupňa povodňovej aktivity. Dunaj v Devíne a Bratislave by sa však mal udržať pod úrovňou prvého stupňa povodňovej aktivity. Kulmináciu očakávajú meteorológovia vo štvrtok ráno, prípadne dopoludnia.

shmú
Zdroj: SHMÚ
Domov
Zdieľať
Diskusia