Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
20. mája 2023, 12:30
Čas čítania 0:34

Takto sa zmení základná podmienka materskej, niektoré slovenské matky si poriadne prilepšia

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Novela bude účinná od 1. januára 2024.

Parlament schválil novelu, aby sa ženám na vznik nároku na materské zarátal aj čas štúdia. Nárok na materské má poistenka, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do tohto času sa po novom započíta aj čas štúdia na strednej a vysokej škole, ak štúdiom získala poistenka príslušný stupeň vzdelania. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení skupiny poslancov SaS, ktorú Národná rada (NR) SR vo štvrtok definitívne schválila.


„Cieľom predkladaného návrhu zákona je rozšírenie okruhu poistenkýň, ktoré majú nárok na materské, s dôrazom na tehotné ženy a matky tesne po ukončení štúdia. Tento krok môže slúžiť ako motivácia najmä mladých žien k materstvu po úspešnom skončení strednej alebo vysokej školy,“ vysvetlili predkladatelia v dôvodovej správe. Návrhom tak chcú zlepšiť možnosti žien na skĺbenie rodičovstva a pracovného života, obzvlášť skupinu vysokoškolsky vzdelaných žien.


Novela bude účinná od 1. januára 2024.

Domov
Zdieľať
Diskusia