Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
2. júna 2023, 16:42
Čas čítania 1:03

Slováci majú doma nebezpečnú kozmetiku. Hygienici zverejnili zoznam, čoho sa treba zbaviť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Nebezpečné kozmetické výrobky obsahujú zakázanú látku butylfenyl metylpropional, ktorá môže spôsobovať problémy s reprodukciou, až neplodnosť.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov. Obsahujú zakázanú látku butylfenyl metylpropional. Do systému Safety Gate RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) ich nahlásili kontrolné orgány na Cypre a v Taliansku. 

Zakázaná látka, ktorú v produktoch našli, má príjemnú vôňu a v minulosti sa používala ako vonná zložka do parfumov a ďalších kozmetických prípravkov. Od 1. marca 2022 je butylfenyl metylpropional na našom trhu zakázaný. Podľa výsledkov posledných štúdií môže spôsobovať problémy s reprodukciou, až neplodnosť.

Medzi škodlivou kozmetikou sú aj produkty obľúbených značiek Nivea, ďalej ide o čistiace pleťové mlieka Latte Detergente Idratante Fiori Di Loto Sacro a 2 In 1 Latte + Tonico, toaletnú vodu Playboy Hollywood Edt 100 ml, balzam po holení Proraso a penové tužidlo Pantene Style Tenuta Flessibile.


Nahlásené sú aj lak na vlasy Styling Spray Colo Care & Protect, sprchový gél Lavanda E Iris Rilassante, krémový gél na tvár Nivea men skin energy, krém na tvár Pelli mature cera di cupra, dezodorant Lycia Men Extreme Fresh a tiež guľôčkový dezodorant Lycia Deo Nature.


Zakázanú látku obsahujú aj sprchový krém Bagnodoccia Crema Idratante, dezodorant Neutro Extra Delicato, hydratačné krémové mydlo Spuma Di Sciampagna Sapone Crema Idratante, guľôčkový dezodorant Lycia Deo Evolution, parfumovaná voda pre ženy Clori, lak na vlasy Styling Spray Volume Care a krémové mydlo Spuma Di Sciampagna Benessere.


Nahlásenými sú aj sprejový dezodorant Freco Zero Sali, voda po holení Denim 1976, parfum pre mužov Blue Touch For Men, parfum Pink Ice, parfumovaná voda pre mužov Scia nel blu, parfumovaná voda pre mužov Arma Nicole, parfum Camrie a parfum Revel Victor Rouge.

kozmetika, drogéria
Zdroj: Wikimedia Commons
Domov
Zdieľať
Diskusia